W katedrze opolskiej święcenia kapłańskie otrzymali ks. Łukasz Labusga i ks. Kamil Wocka. Od 26 sierpnia będą wikariuszami w Prudniku i Raciborzu.
W tym roku w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego sakrament święceń prezbiteratu udzielany jest 7 diakonom w 6 kościołach diecezji opolskiej.
Łukasz Labusga i Kamil Wocka przyjęli święcenia kapłańskie w katedrze opolskiej podczas uroczystej Mszy św. o 10.00. Szafarzem sakramentu był bp Andrzej Czaja. Mszę św. koncelebrowali m.in. ks. Andrzej Anderwald, rektor WMSD w Opolu, ks. Marek Lis, prodziekan WT UO, ks. Ryszard Michalik i ks. Hubert Łysy, proboszczowie rodzinnych parafii kandydatów do święceń.
Ksiądz Łukasz Labusga pochodzi z Mechnic w parafii Świętych Piotra i Pawła w Chróścinie Opolskiej. Ukończył PLO nr V w Opolu, obronił licencjat na Akademii Muzycznej w Krakowie i ukończył podyplomowe studia z ikonopisarstwa.
Ksiądz Kamil Wocka pochodzi z parafii św. Józefa Robotnika w Opolu-Wrzoskach. Ukończył Zespół Szkół Elektrycznych w Opolu i mechatronikę (I stopień) na Politechnice Opolskiej.
– Gromadzimy się, aby przeżywać Pięćdziesiątnicę. Nie pomyliłem się… Pięćdziesiątnicę, bo wszędzie tam, gdzie dzieją się sakramenty, ma miejsce Pięćdziesiątnica – na początku Eucharystii mówił ks. Hubert Łysy, proboszcz z Opola-Wrzosek.
– Zdecydowanie inaczej niż zawsze, można powiedzieć, że mniej okazale i w maskach. Jednak w tym samym dniu, tuż przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, Kościół opolski przeżywa dzień święceń, dzień wielkiego obdarowania nowymi prezbiterami. Choć są pewne zmiany, to jednak treść tej liturgii jest ta sama – mówił w homilii bp Andrzej Czaja.
– Być kapłanem Chrystusa na wieki to wielka godność i łaska. Z ludu jesteście wzięci i dla ludu postawieni będziecie, by w imieniu Chrystusa dokonywać wielkich dzieł Boga – ordynariusz zwrócił się do kandydatów do święceń. Przypomniał, że sakrament kapłaństwa to też ogromna odpowiedzialność działania „in persona Christi” – w osobie Chrystusa. – Macie żyć i promieniować tak, żeby przez was ludzie doświadczali bliskości Boga – podkreślał biskup opolski. – Walczmy w dobrych zawodach o żywą wiarę, która wyraża się w dobrym, świętym życiu – mówił.
Pełnym wzruszenia głosem zwrócił się też do rodziców ks. Łukasza i ks. Kamila. – Pamiętajcie o swoich synach w modlitwie, pamiętajcie dobrym słowem, ale czasem też słowem upomnienia. Zwłaszcza wy, kochani rodzice, macie do tego prawo. To dalej są i będą wasi synowie – mówił ordynariusz.
Pamiątkowe zdjęcie u końca liturgii święceń. Anna Kwaśnicka /Foto GośćPod koniec Eucharystii neoprezbiterzy dziękowali Bogu, biskupowi, moderatorom seminaryjnym i wykładowcom Wydziału Teologicznego, proboszczom rodzinnych parafii i rodzicom. – To chyba najtrudniejsze podziękowania. Bo jak podziękować za wszystkie lata opieki, za przekazanie nam życia, za miłość i dobro, nieprzespane noce. My z Kamilem nie od razu poszliśmy do seminarium. Wcześniej studiowaliśmy inne kierunki i wy, drodzy rodzice, musieliście wytrzymać te nasze wahania w rozeznawaniu powołania. Za to wszystko wielkie dzięki – mówił ks. Labusga.
Po błogosławieństwie biskup opolski wręczył nowo wyświęconym księżom pierwsze dekrety wikariuszowskie. Od 26 sierpnia ks. Łukasz Labusga będzie posługiwał w parafii św. Michała Archanioła w Prudniku, a ks. Kamil Wocka w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu.