Nowy numer 43/2020 Archiwum

Zmiany w dekrecie biskupa opolskiego

Nowe brzmienie otrzymały punkty dotyczące organizowania procesji, rekolekcji, przygotowania do sakramentów i kropienia wodą święconą.

Zmiany w dekrecie biskupa opolskiego   Biskup Andrzej Czaja zmienił niektóre punkty wydanego przez siebie dekretu z 28 maja. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Korekty te pozostawiają roztropnemu rozeznaniu duszpasterzy organizowanie rekolekcji, misji, wyjazdów i spotkań formacyjnych przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Biskup dopuszcza organizowanie procesji bez limitu liczby uczestników. Zachęca też do przywrócenia nauk przedmałżeńskich, przygotowania do Pierwszej Komunii św. oraz przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Zmiany wchodzą z dniem ogłoszenia, czyli od 5 czerwca. Dotyczą punktów: 5 i 14, oraz dodany jest 22.

Poniżej pełna treść zmian tego dekretu:

W trosce o przywrócenie należnej czci Bogu Wszechmogącemu i uświęcenie wiernych, w nawiązaniu do przepisów obowiązującego prawa kościelnego oraz „Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii” z dnia 29 maja 2020 roku (Dz.U. 2020 poz. 964), z dniem dzisiejszym wprowadzam następujące zmiany do mojego Dekretu z dnia 28 maja 2020 roku (nr 23/2020/A/KNC-K).

Pkt 5. otrzymuje brzmienie:

Zezwalam na organizowanie procesji bez limitu wiernych, w tym procesji w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego.

Pkt 14. otrzymuje brzmienie:

Roztropnemu rozeznaniu duszpasterzy pozostawiam kwestię organizowania rekolekcji, misji, wyjazdów i spotkań formacyjnych, a także konwentów i konferencji dekanalnych oraz zjazdów kursowych, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, określonego przez prawo państwowe. Należy przywrócić nauki przedmałżeńskie i przygotowanie do Pierwszej Komunii św., a także, po przeprowadzeniu szkolnych egzaminów dla uczniów klas ósmych, przygotowanie do przyjęcia przez nich oraz uczniów pierwszych klas szkół ponadpodstawowych sakramentu bierzmowania.

Dodaje się pkt 22. w brzmieniu:

Zezwalam na pokropienia wiernych wodą święconą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama