Bp Andrzej Czaja: Wszyscy musimy się wystrzegać nacjonalizmu i rasizmu w życiu osobistym i społecznym.
W uroczystość Trójcy Przenajświętszej biskup Andrzej Czaja odprawił Mszę św. w intencji mniejszości narodowych i etnicznych.
Wyraził dziękczynienie Bogu za ćwierć wieku pielgrzymowania mniejszości narodowych i etnicznych na Górę św. Anny i za możliwość rozwoju i duchowego wzrostu w rzeczywistości Kościoła w Polsce.
Właśnie w pierwszą niedzielę czerwca miała odbyć się już 25. Pielgrzymka Mniejszości Narodowych i Etnicznych na Górę św. Anny, która ze względu na pandemię została przeniesiona do katedry opolskiej.
Pierwsza pielgrzymka odbyła się 2 czerwca 1996 roku. Wówczas, podobnie jak w tym roku, zbiegła się ona z uroczystością Trójcy Przenajświętszej. Dlatego w homilii bp Andrzej Czaja podkreślał, że z tego względu można mówić o Bożym placu, wskazującym istotną treść przesłania. Wzorcem pojednania jest ideał komunii jedności Trójcy Świętej.
Nawiązał też do słów św. Jana Pawła II, który w 1983 roku na Górze św. Anny mówił o tym, że ziemia śląska wciąż potrzebuje wielorakiego pojednania.
- Nasz rodak św. Jan Paweł II dawał nam do zrozumienia, że warunkiem pojednania i budowania jedności i pokoju jest poszanowanie i obrona mniejszości narodowych i etnicznych - podkreślał bp Czaja.
Zapewniał, że mniejszości narodowe nie są dla większości zagrożeniem, lecz ubogaceniem. - Nie możemy się godzić na jakąkolwiek formę dyskryminacji, nienawiści, pogardy, deptania godności i praw człowieka. Nie może być przyzwolenia na poniżanie i marginalizowanie grup społecznych na tle rasowym, etnicznym, narodowym, religijnym lub kulturowym. Wszyscy musimy się wystrzegać nacjonalizmu i rasizmu w życiu osobistym i społecznym - mówił ordynariusz.
- Mniejszości narodowe i etniczne nie są zagrożeniem i nie trzeba się ich bać - przekonywał bp Andrzej Czaja. Anna Kwaśnicka /Foto GośćW imieniu mniejszości głos zabrali Jan Korzeniowski, prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Romów w RP w Kędzierzynie-Koźlu oraz Bernard Gaida, przewodniczący Związku Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych Niemców w Polsce (VdG). Dziękowali za wspólne doroczne pielgrzymowanie na Górę św. Anny.
Mottem tegorocznej pielgrzymki były słowa z 2 Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian: „Bóg miłości i pokoju niech będzie z wami!”.
- Cieszy mnie fakt, że choć nie widzimy się w tym roku na Górze św. Anny, to tak wielu z was, którzy jesteście tam co roku, jest tu obecnych. To dobrze, żeśmy się tu dziś zgromadzili. Dziękuję wam za wspólną modlitwę - u końca Mszy św. mówił bp Andrzej Czaja.
- Myślę, że to nie jest przypadek, że pierwsza pielgrzymka i jej srebrny jubileusz zeszły się obchodem uroczystości Trójcy Świętej. Bo to jest ideał i życia, i bycia: jedność w komunii, komunia w równości. Tego wzorca musimy się trzymać w układaniu życia rodzinnego, kościelnego, społecznego. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego potrzeba nam tego pielgrzymowania. Bądźcie dalej wierni temu pielgrzymowaniu, bo musimy ciągle upraszać mocy wiary, bo to wiara daje nam inne, głębsze spojrzenie - tłumaczył ordynariusz.
- Mniejszości nie są zagrożeniem i nie trzeba się ich bać. To nie balast, to nie ciężar. Dla większości to wielkie ubogacenie - zapewniał biskup. A po błogosławieństwie przeszedł przed ołtarz Matki Boskiej Opolskiej i tam modlił się za cały Kościół opolski.