Zwiedzać można także zrewitalizowane ruiny zamku. Jest bardzo ciekawie!
Gmina Krzyżanowice ma wiele niezwykle ciekawych miejsc i obiektów historycznych. Dbamy o nie gospodarskim okiem. Jednym z takich miejsc, które jeszcze kilka lat temu było miejscem nie tak ładnym jak dziś, są ruiny zamku w Tworkowie - mówił Grzegorz Utracki, wójt gminy Krzyżanowice podczas uroczystego otwarcia wieży widokowej w zrewitalizowanych ruinach tworkowskiego zamku 10 lipca.
- Tworków był jedną z twierdz księstwa opolsko-raciborskiego chroniących granicę polsko-czeską. Historia zamku jest bardzo barwna, głównie dzięki perypetiom damsko-męskim, jakie tu miały miejsce. Jednak dla zamków najważniejsze było to, co działo się wokół nich: folwarki, ziemie, gospodarka. Najlepsze czasy dla zamku w Tworkowie nastąpiły, kiedy był tu browar w XIX wieku - opowiadał Grzegorz Wawoczny, historyk i dziennikarz.
W ciągu wieków zamek należał do kilku właścicieli - począwszy od rycerzy po rody szlacheckie m.in. von Eichendorff i Saurma-Jeltsch (ostatni właściciele).
Gmina Krzyżanowice w 2016 r. uzyskała unijne dofinansowanie do rewitalizacji ruin zamku i wieży widokowej w wysokości 715 tys. euro, dzięki transgranicznemu projektowi z czeską gminą Szylerzowice. Prace na terenie zamku finansowano także wcześniej sukcesywnie przez lata z budżetu gminnego i wojewódzkiego konserwatora zabytków. W ramach projektu unijnego przeprowadzono prace konserwatorskie i zabezpieczające dotychczas niedostępne ruiny zamku oraz udostępniono dawną wozownię i wieżę zamkową, która stała się wieżą z platformą widokową. Znaczną część ruin (w tym piwnice i korytarze na piętrze) można zwiedzać. Całość terenu jest objęta monitoringiem.
- Przestrzeń wozowni chcemy w przyszłości wykorzystywać na imprezy kulturalne i edukacyjne. Nie brakowało krytyków, że inwestujemy w ruinę. Ale wierzę, że nie tylko wieża będzie miała swój urok przyciągający turystów - mówił G. Utracki.
W sobotę 11 lipca wieża widokowa tworkowskiego zamku została udostępniona szerokiej publiczności. Mimo rzęsistego deszczu i chłodu nie brakowało chętnych do zwiedzania. - Już o dziesiątej około 15 ludzi czekało na otwarcie - mówi Gerhard Wieder, obsługujący wejście na wieżę widokową.
Wejście na wieżę widokową zamku i do jego ruin jest darmowe. Teren otwarty jest codziennie od godz. 10 do 19. Wieczorem ruiny zamku są iluminowane.
Więcej w „Gościu Opolskim” nr 30/26 lipca.