W diecezji opolskiej mamy pierwszą parafię, która całą energię na potrzeby oświetlenia i ogrzewania ogromnego kościoła oraz plebanii czerpie z energii słonecznej. Dzisiaj w Kościele obchodzony jest Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego.
- W naszej instalacji jesteśmy w stanie wyprodukować ponad 50 megawatogodzin rocznie. To dużo. Myślę, że wystarczyłoby na całoroczne zabezpieczenie na prąd dla 20 domków jednorodzinnych. Ale ponieważ nasz kościół jest tak olbrzymi, to potrzebuje dużo prądu (zamienianego również na ogrzewanie –przyp. ak). I do tego trzeba dodać, że 30 proc. z wyprodukowanego prądu oddajemy państwu do jego sieci energetycznej. A najważniejsze, że ta instalacja ma nam zapewnić ciągłość energetyczną na przyszłe lata - mówi ks. Jerzy Tomeczek, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Świata w Kędzierzynie-Koźlu – Rogach.
Jest to pierwsza parafia w diecezji opolskiej, która utworzyła na swoim terenie farmę fotowoltaiczną - czyli sporej wielkości zestaw paneli czerpiących energię słoneczną i przetwarzający ją na energię elektryczną. Prąd z farmy nie tylko oświetla cały kościół wewnątrz i iluminuje go w nocy, ale zapewnia także ogrzewanie przez cały sezon. Przedtem w sezonie zimowym w ciągu jednego miesiąca spalano na ten cel 10 ton węgla.
Wszystkie budynki i pomieszczenia parafialne tzn. kościół z kaplicą podziemną oraz kilkunastoma pomieszczeniami oraz plebania są zasilane w prąd (i ogrzewanie) dzięki farmie oraz panelom na dachu plebanii. - Jesteśmy całkowicie samowystarczalni energetycznie. Na początku wielu nie wierzyło, że to się uda i sprawdzi. A dzisiaj w Rogach już kilkadziesiąt domów czerpie energię z paneli słonecznych – podkreśla ks. Tomeczek, który przeprowadził w parafii całościowy projekt pn. "Kompleksowa termomodernizacja budynku kościoła pw. NMP Królowej Świata w Kędzierzynie-Koźlu wraz z przebudową ogrzewania przy wykorzystaniu OZE (odnawialnych źródeł energii)" dotowany w znakomitej części przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tym samym czasie przeprowadzono także kompleksowy remont i renowację kościoła (więcej o tym w "Gościu Opolskim" nr 37 /13 września).
- Myślę, że jest to rozwiązanie przyszłościowe. Nie wiemy jak będzie wyglądała sytuacja w najbliższych latach. Kościoły trzeba utrzymać, a to generuje koszty. Ważny jest też aspekt ekologiczny tych działań. Wpisujemy się także w politykę zwiększania produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Wiadomo, że każdy kraj ma wyznaczone cele w tym zakresie. My dokładamy swoją cegiełkę - mówi ksiądz proboszcz.
Dzisiaj w Kościele obchodzony jest Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Dziś także rozpoczyna się tzw. Czas dla Stworzenia, który potrwa do 4 października, czyli do wspomnienia św. Franciszka z Asyżu. Papież Franciszek w orędziu na Dzień Modlitw wezwał m.in. do przyjęcia bardziej ambitnych celów krajowych w zakresie ograniczenia emisji.