Katedra opolska proponuje zwiedzającym nowoczesne przewodniki oraz udogodnienia dla osób niedowidzących i niedosłyszących.
Podsumowując efektów trzech ostatnich lat prac konserwatorskich w katedrze Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu proboszcz parafii katedralnej, ks. Waldemar Klinger oraz Agnieszka Węsiora - wicedyrektor Diecezjalnego Biura Koordynacji Projektów przedstawili także tzw. realizowane w ramach prowadzonych projektów działania miękkie, mające służyć osobom z niedosłuchem i niedowidzącym oraz turystom.
Pierwszym jest tzw. pętla indukcyjna - specjalne urządzenie do ucha wzmacniające dźwięk dla osób niedosłyszących. Zakupiono ich 28.
- Także wiele aparatów słuchowych noszonych za uchem ma przełącznik, dzięki któremu można wykorzystać pętlę indukcyjną. Wymagało to specjalnych prac na terenie katedry. Trzeba było wmontować w posadzkę tzw. pętlę, która wzmacnia dźwięk odbierany przez aparaty czy te dostępne w naszej zakrystii radyjka tak, że siedząc w ławce można komfortowo uczestniczyć we Mszy św. w nabożeństwach czy innych spotkaniach w katedrze - tłumaczy proboszcz.
Drugim zakupem jest powiększalnik dla osób niedowidzących - połączenie kamerki z ekranem laptopa, na którym wyświetlany jest tekst znajdujący się pod kamerką, np. z "Drogi do nieba". Ze względu na wysoką cenę dostępne jest na razie jedno takie urządzenie.
Dzięki kodom QR można, mając smarfon samemu dowiedzieć się wiele o danym miejscu... Karina Grytz-Jurkowska /Foto GośćJest też bogata oferta dla turystów odwiedzających świątynię.
- Do dyspozycji są audioprzewodniki opowiadające o 12 miejscach w katedrze. Informacje można odsłuchać w 4 językach: polskim, angielskim, niemieckim i czeskim. Dostępne są w dwóch wersjach: można wypożyczyć urządzenia tradycyjne, ze słuchawkami (25 szt.) lub korzystając z telefonu komórkowego z dostępem do wifi - skierować je na widoczne na specjalnych stojaczkach kody QR i w ten sposób trafić do strony internetowej z opisem. Ta forma pozwala też dotrzeć do tych informacji osobom niedowidzącym, niedosłyszącym bądź niesłyszącym - opowiada Agnieszka Węsiora, koordynatorka projektów.
Osoby chcące dowiedzieć się więcej o odnawianiu tej świątyni mogą też zapoznać się publikacją pt. „Historia zapisana w murach” (autorstwa Urszuli Zajączkowskiej, Ireneusza Płuski, Marka Wawrzkiewicza, Pawła i Macieja Filipowiczów, pod red. Agnieszki Węsiory). Opisuje ona prace konserwatorskie na zewnątrz i we wnętrzu katedry. Skrótowo pokazują to też foldery, dostępne w 4 językach.
- Szczególnie zestawienie zdjęć przed i po renowacji pokazuje ogrom wykonanej pracy. To już druga edycja tego folderu - w pierwszej mieliśmy opis 18 zrealizowanych projektów, w tej chwili jest ich już 32, i końca nie widać - mówi ks. W. Klinger.
Siostra Maksymiliana, werbistka jest przewodnikiem po katedrze, udostępnia tez audioprzewodniki i inne materiały o tej opolskiej świątyni Karina Grytz-Jurkowska /Foto GośćPowstał także Punkt Informacji Turystycznej (tuż przy wejściu, w kruchcie kościoła od ul. Kraszewskiego). Odpowiada za niego siostra Maksymiliana Maria Lichota ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego, która jest też przewodnikiem po katedrze. Już wkrótce przy wejściu i na stronie internetowej katedry znajdzie się numer telefonu i adres e-mail, poprzez który można będzie się z nią umówić na zwiedzanie świątyni. U niej też można wypożyczyć wspomniane audioprzewodniki, a także otrzymać inne materiały: foldery, płyty, obrazki i pamiątki. Pętle indukcyjne i powiększalnik udostępniane są w zakrystii (bezpłatnie).