Finałowy koncert 20. Wiosny Austriackiej w Filharmonii Opolskiej.
- Przez dwadzieścia lat zorganizowano kilkaset wydarzeń. W Opolu mogliśmy gościć kilkudziesięciu świetnych austriackich pisarzy. W ciągu 20 lat zorganizowano kilkadziesiąt wystaw, były przedstawienia performerskie, były koncerty muzyków wiedeńskich, austriackich. Wszystko to za sprawą fantastycznego zespołu Biblioteki Austriackiej, która jest oddziałem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Przez te 20 lat Wiosna Austriacka mocno wpisała się w kalendarz wydarzeń naszego regionu. Pani kierownik Biblioteki Austriackiej Monice Bednarz-Wójcik dziękuję za to, że przez wszystkie lata Wiosna Austriacka podnosiła swój poziom, a zespół na czele z kierowniczką dbał o to, aby wydarzenia miały najwyższy poziom - powiedziała Violetta Łabędzka, wicedyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przed rozpoczęciem koncertu w Filharmonii Opolskiej, który był finałem 20. Wiosny.
Program dwudziestej edycji festiwalu kultury austriackiej w Opolu został przeniesiony na jesień i mocno okrojony z powodu pandemii COVID-19. Koncert finałowy miał się odbyć 26 marca i wszystkie miejsca na niego były już zarezerwowane przez słuchaczy. W zimny, deszczowy wieczór 13 października w sali koncertowej opolskiej filharmonii – z powodu ponownie zaostrzonych rygorów sanitarnych - mógł być zajęty już tylko co 4 fotel na widowni.
- WBP w Opolu organizuje Wiosnę Austriacką w Opolu dzięki współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie i dzięki otwartym drzwiom Filharmonii Opolskiej. Nie było roku, żeby ta impreza nie miała swojego wydarzenia w filharmonii. Decyzja, żeby nie odwoływać także dzisiejszego, już przeniesionego koncertu, była dla nas dosyć trudna. Ale myślę, że jest to wydarzenie, które jednak warto było zorganizować – powiedziała Monika Bednarz-Wójcik, kierownik Biblioteki Austriackiej w Opolu wprowadzając słuchaczy w program koncertu.
Na deskach Fiharmonii Opolskiej zaprezentowało się Trio Guschlbauer-Blachuta w składzie: Marilies Guschlbauer (wiolonczela), Veronika Blachuta (flet) i Kasumi Yui (fortepian). W programie znalazły się utwory m.in. jednego z trzech klasyków wiedeńskich J. Haydna, młodego austriackiego kompozytora Oliviera Madasa ( gorąco przyjęto jego "Suite Frizzante") oraz czeskiego kompozytora Bohuslava Martinů (bardzo cenionego m.in. przez Wojciecha Kilara).
W ramach 20. Wiosny Austriackiej można jeszcze do końca października w Galerii WuBePe w Opolu (ul.Piastowska 20) obejrzeć dwie wystawy: "Wien post mortem" oraz "Ludwig Wittgenstein – Odyseja Traktatu: stulecie Traktatu logiczno-filozoficznego".