Biskup opolski wydał nowy dekret związany ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych i wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych.
W piątek 30 października, po decyzji Rządu RP o zamknięciu cmentarzy w dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada, biskup opolski Andrzej Czaja wydał nowy dekret dotyczący uroczystości Wszystkich Świętych i wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych.
Dekret, wydany dla "właściwego przeżycia tych wyjątkowych dni i zminimalizowania ryzyka zakażenia", zawiera 5 punktów następującej treści:
1. W dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada br. cmentarze mają pozostawać zamknięte. W związku z tym ich zarządcy są zobowiązani do wywieszenia w widocznym miejscu przy wszystkich wejściach na cmentarz informacji tej bądź podobnej treści: „W związku z decyzją, ogłoszoną przez Premiera RP, w dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada 2020 r. cmentarz będzie zamknięty”.
2. W związku z powyższym zabronione jest w dniach wskazanych w pkt. 1. organizowanie na cmentarzach jakichkolwiek obrzędów liturgicznych, z wyjątkiem pogrzebów. Na cmentarzach podczas pogrzebów nie obowiązuje limit liczby osób, lecz dystansowanie się na odległość nie mniejszą niż 1,5 m oraz zasłanianie ust i nosa.
3. Zachęcam do korzystania z ogólnego zezwolenia na aplikację większej liczby Mszy świętych 1, 2 i 8 listopada, by wszyscy wierni, którzy pragną w te dni uczestniczyć w Eucharystii, mieli taką możliwość.
4. W roku 2020 odpust zupełny za zmarłych można uzyskać pod innymi warunkami niż zwykle. Odpust zupełny dla tych, którzy nawiedzają cmentarze i modlą się za zmarłych choćby tylko duchowo, zwykle ustanowiony tylko w dniach od 1 do 8 listopada, a także odpust zupełny 2 listopada, ustanowiony z okazji wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych uzyskany przez tych, którzy pobożnie nawiedzają kościół lub kaplicę i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, obowiązują w tym roku na terenie Diecezji Opolskiej przez cały listopad.
5. Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, aby zapobiec gromadzeniu się wielu wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny pod warunkiem, że duchowo dołączą do wszystkich pozostałych wiernych, wykluczą wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają zamiar jak najszybciej spełnić trzy zwyczajowe warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego), przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych, na przykład jutrznię i nieszpory brewiarzowego oficjum za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, inne modlitwy za zmarłych najdroższych wiernych, albo podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii zaproponowanej w liturgii za zmarłych, albo wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.