Nowy numer 4/2021 Archiwum

Dyspensa, udział w liturgii, troska o chorych, Komunia św. i spowiedź przedświąteczna

To niektóre z punktów dekretu, który ogłosił dziś bp Andrzej Czaja. Będzie obowiązywał do 27 grudnia.

Dyspensa, udział w liturgii, troska o chorych, Komunia św. i spowiedź przedświąteczna   Jeśli rząd nie wprowadzi innych obostrzeń, dekret biskupa będzie obowiązywał niemal do końca grudnia. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

W związku z ogłoszeniem przez rząd nowego rozporządzenia dotyczącego ograniczeń i reżimów sanitarnych w aktualnej sytuacji epidemiologicznej, biskup opolski Andrzej Czaja wydał nowe decyzje dotyczące posługi duszpasterskiej w najbliższych tygodniach. Będą one obowiązywać w diecezji opolskiej od 28 listopada do 27 grudnia.

Biskup określa w nim obowiązujące ze względu bezpieczeństwa epidemicznego odległości i inne zasady (stosowanie maseczek ochronnych), przedłuża dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy  Świętej, zezwala na zwiększenie liczby odprawianych Mszy św. we wszystkich parafiach (prawo do binacji, trynacji i kwadrynacji).

Dopuszcza nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej do pomocy przy rozdzielaniu Komunii. Zaleca, celem uniknięcia kumulacji penitentów przy konfesjonałach, rozłożenie spowiedzi przedświątecznej na cały Adwent (przy zachowaniu bezpieczeństwa epidemicznego, jednocześnie zabrania sprawowania tego sakramentu w zamkniętych konfesjonałach). Utrzymuje dotychczasowe zasady rozdzielania Komunii św., odwiedzania chorych.

Zachęca do codziennego wystawiania Najświętszego Sakramentu, adoracji przy Nim z odśpiewaniem suplikacji, transmitowania Mszy Świętych i nabożeństw (nie udostępniając nagrań obrzędów kultu religijnego po ich zakończeniu).

Ewentualne rekolekcje, misje czy spotkania formacyjne, organizowane dla wiernych w parafiach, mogą odbywać się w obowiązującym reżimie sanitarnym; spotkania formacyjne, organizowane dla dzieci i młodzieży w trybie zdalnym (jeśli jest to niemożliwe, należy je odwołać). Roztropnemu rozeznaniu dziekanów, z dużą powściągliwością, pozostawiona jest kwestia organizowania spotkań kapłańskich.

Oto pełna treść dekretu:

Zdjęcie nie do użytku DODANE 27.11.2020

Dekret biskupa opolskiego 27_11_2020

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama