Nowy numer 4/2021 Archiwum

Zapiski Prymasa Tysiąclecia w wersji filmowej

8 grudnia odbędzie się internetowa premiera krótkometrażowego filmu pt. "Zapiski więzienne".

Film został zrealizowany w klasztorze franciszkanów w Prudniku-Lesie, a więc w trzecim miejscu internowania prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Na ekranie zobaczymy aktora Andrzeja Jakubczyka oraz ks. Mateusza Dąbrowskiego, którzy w zapiski Prymasa Tysiąclecia wczytują się w celi, w której był on więziony w latach 1954-1955. Za kamerą stanął Mariusz Huk z Wrocławia.

Krótkometrażowy film paradokumentalny został zrealizowany przez opolski oddział Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana". - Trwamy nadal w oczekiwaniu na beatyfikację prymasa Stefana Wyszyńskiego i chcemy przybliżać tę wielką postać. W obecnej sytuacji, kiedy ze względu na pandemię spotkania są ograniczone, szukamy ku temu nowych środków. Stąd pomysł na zrealizowanie filmu - opowiada Alina Kostęska, przewodnicząca Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Opolu.

Premiera "Zapisków więziennych" zaplanowana została we wtorek 8 grudnia o 18.00 na Facebooku (TUTAJ). Później film będzie dostępny również w innych miejscach.

- Wybraliśmy datę 8 grudnia, bo właśnie w ten dzień prymas zawierzył się Matce Najświętszej - wyjaśnia Alina Kostęska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama