Galeria jednego zdjęcia World Press Photo. Co tydzień zdjęcie autorstwa polskiego laureata największego konkursu fotografii prasowej na świecie.
Od 19 lat na początku grudnia w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu rozpoczynała się wystawa World Press Photo.
Wielkie wydarzenie, tym bardziej, że Opole jest jednym z tylko kilku miast w Polsce, gdzie WPPh jest pokazywana. W tym roku – ze względu na pandemię – termin wystawy został przesunięty.
- W tym roku jest to już 63. edycja konkursu, na którą zgłosiło się łącznie 4282 fotografów nadsyłając ponad 73996 zdjęć. Najlepsze prace nagrodzone i wyróżnione będzie można zobaczyć na wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej, najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2021 roku – informuje Anna Łęgowik z GSW. W Opolu wystawa World Press Photo pojawi się już po raz dwudziesty.
W oczekiwaniu na możliwość pokazania wystawy w salach galerii na profilu FB Galerii Sztuki Współczesnej w każdą grudniową niedzielę o godz. 18 prezentowane są zdjęcia polskich laureatów największego i najbardziej prestiżowego konkursu fotografii prasowej – to „Galeria jednego zdjęcia World Press Photo”.
W niedzielę 6 grudnia przypomniane zostało zdjęcie „Pierwsza lekcja zabijania” Tomasza Gudzowatego, który w WPPh nagradzany był dziewięć razy. Zdjęcie małych gepardów uczących się polowania na gazele w 1999 r. przyniosło T. Gudzowatemu 1. nagrodę w kategorii Natura i Środowisko.
W najbliższą niedzielę (13 grudnia) zostanie przypomniany fotoreportaż Filipa Ćwika laureata z roku 2011, pokazujący żałobę w Polsce po katastrofie pod Smoleńskiem. 20 grudnia – zdjęcie Rafała Milacha, laureata z roku 2007, a 27 grudnia – Tomasza Lazara (WPPh 2011).
W tym roku w gronie laureatów WPPh znalazł się jeden Polak - Tomasz Kaczor, zdobywca pierwszej nagrody w kategorii Zdjęcie pojedyncze.