W Opolskim Forum Teologii czas na wykład abp. Alfonsa Nossola.
Opolskie Forum Teologii to playlista (TUTAJ) na kanale Youtube, w której publikowane są wykłady, prelekcje i refleksje. Przed Bożym Narodzeniem pierwsze siedem odcinków tworzy tzw. edycję świąteczną poświęconą różnym aspektom teologicznym wynikającym z tajemnicy Bożego Narodzenia.
- Bóg nieskończony dał się czasowo i po ludzku ograniczyć. Przyszedł do nas ludzi, przyszedł do człowieczeństwa, by się ograniczyć, a nam przez Swoje narodzenie na ziemi, przez to Swoje ograniczenie pomóc zakotwiczyć się już za życia w wieczności - mówi abp Alfons Nossol.
- Wspaniałe są w tym względzie nasze pieśni bożonarodzeniowe. Przed II wojną światową w Grecji był międzynarodowy konkurs pieśni bożonarodzeniowych. Zwyciężyła polska kolęda "Bóg się rodzi". Wieczność się uczasowiła. Nieskończony Bóg pojawił się w sposób tak bardzo ludzki na naszej ziemi, żeby każdy miał indywidualność skontaktowania się z Nim - zaznacza arcybiskup. Podkreśla, że w Bożym Narodzeniu skonkretyzowało się nachylenie Boga ku człowiekowi. Tłumaczy też, że Boże Narodzenie jest zrozumiałe dla każdego, nawet dla dzieci czy osób niepraktykujących.
- Jesteśmy tak bardzo uzależnieni od nadzwyczajnej mocy Boga, żeby tą okrutną pandemię przezwyciężyć. Ona nie różnicuje, przychodzi jak złodziej nocą i zabiera nam życie - ten wielki dar, który jest zaczepiony w tajemniczy sposób o Boga nieskończonego, tego Boga, który się rodzi, przez którego moc truchleje. Bóg chce być blisko człowieka, chce być blisko nas, chce nas do Siebie przyciągać - podkreśla arcybiskup. Zachęca, by w czasie pandemii, która próbuje nas odczłowieczyć, zwrócić się ku tajemnicy uczłowieczenia Boga.
Cały wykład abp. Alfonsa Nossala w wersji filmowej - TUTAJ.
Wykłady w ramach świątecznej edycji Opolskiego Forum Teologii nagrali też: ks. dr hab. Dariusz Klejnowski-Różycki, prof. UO; ks. dr Janusz Podzielny; ks. dr Robert Sadlak; ks. dr hab. Krystian Kałuża, prof. UO; ks. dr Łukasz Florczyk.