Nowy numer 4/2021 Archiwum

W życie wszedł nowy dekret biskupa opolskiego

Nadal obowiązuje limit wiernych w kościołach i kaplicach, a także zachowanie reżimu sanitarnego podczas liturgii, w kancelarii czy na spotkaniach formacyjnych.

W obowiązującym od dziś dekrecie biskupa opolskiego Andrzeja Czai podtrzymane zostały dotychczasowe zapisy co do ograniczenia liczby uczestników celebracji liturgicznych, konieczności zakrywania ust i nosa, jak i udzielenia dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej osobom w podeszłym wieku i innym poważnie zagrożonym z uwagi na tzw. choroby towarzyszące czy stan błogosławiony, osobom z objawami infekcji, przebywającym w kwarantannie i samoizolacji, odczuwającym wzmożoną obawę przed zakażeniem oraz tym wszystkim, którzy nie z własnej winy nie mogą uczestniczyć w Eucharystii (np. ze względu na ustanowione ograniczenia nie dostaną się do kościoła).

W kościołach czy kaplicach w obrzędach kultu religijnego nie może uczestniczyć więcej niż 1 osoba na 15 m2, zachowując dystans między sobą nie mniejszy niż 1,5 m, chyba że wspólnie zamieszkują. Informacja o dopuszczalnej liczbie wiernych ma być wywieszona na głównych drzwiach kościoła bądź w ich pobliżu.

Nadzwyczajni szafarze Komunii świętej są dopuszczeni do pomocy przy jej rozdzielaniu, ale nie mogą odwiedzać chorych.

Dzieci i młodzież w wieku do lat 16 mogą być dopuszczone do służby jedynie za zgodą rodziców, z zachowaniem ewentualnych ograniczeń, wynikających z prawa państwowego.

Ewentualne rekolekcje, misje czy spotkania formacyjne organizowane dla wiernych w parafiach muszą odbywać się w obowiązującym reżimie sanitarnym.

Spotkania formacyjne organizowane dla dzieci i młodzieży mają być prowadzone w trybie zdalnym, a jeśli jest to niemożliwe, to należy je odwołać.

Dekret obowiązuje od dzisiaj do odwołania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama