Nadal obowiązuje limit wiernych w kościołach i kaplicach, a także zachowanie reżimu sanitarnego podczas liturgii, w kancelarii czy na spotkaniach formacyjnych.
W obowiązującym od dziś dekrecie biskupa opolskiego Andrzeja Czai podtrzymane zostały dotychczasowe zapisy co do ograniczenia liczby uczestników celebracji liturgicznych, konieczności zakrywania ust i nosa, jak i udzielenia dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej osobom w podeszłym wieku i innym poważnie zagrożonym z uwagi na tzw. choroby towarzyszące czy stan błogosławiony, osobom z objawami infekcji, przebywającym w kwarantannie i samoizolacji, odczuwającym wzmożoną obawę przed zakażeniem oraz tym wszystkim, którzy nie z własnej winy nie mogą uczestniczyć w Eucharystii (np. ze względu na ustanowione ograniczenia nie dostaną się do kościoła).
W kościołach czy kaplicach w obrzędach kultu religijnego nie może uczestniczyć więcej niż 1 osoba na 15 m2, zachowując dystans między sobą nie mniejszy niż 1,5 m, chyba że wspólnie zamieszkują. Informacja o dopuszczalnej liczbie wiernych ma być wywieszona na głównych drzwiach kościoła bądź w ich pobliżu.
Nadzwyczajni szafarze Komunii świętej są dopuszczeni do pomocy przy jej rozdzielaniu, ale nie mogą odwiedzać chorych.
Dzieci i młodzież w wieku do lat 16 mogą być dopuszczone do służby jedynie za zgodą rodziców, z zachowaniem ewentualnych ograniczeń, wynikających z prawa państwowego.
Ewentualne rekolekcje, misje czy spotkania formacyjne organizowane dla wiernych w parafiach muszą odbywać się w obowiązującym reżimie sanitarnym.
Spotkania formacyjne organizowane dla dzieci i młodzieży mają być prowadzone w trybie zdalnym, a jeśli jest to niemożliwe, to należy je odwołać.
Dekret obowiązuje od dzisiaj do odwołania.