- Droga do św. Jakuba to droga do Chrystusa - mówił ks. prał. Mikołaj Mróz, proboszcz w nyskiej bazylice, która w Roku Świętym Jakubowym jest jednym z kościołów stacyjnych.
Święty Jakub Starszy - pierwszy apostoł, który poniósł śmierć męczeńską - jest świętym szczególnie czczonym w Nysie, oddalonej od katedry w Santiago de Compostela o 3473 km. W rynku stoi majestatyczny gotycki kościół poświęcony św. Jakubowi i św. Agnieszce, w 2009 r. podniesiony do rangi bazyliki mniejszej. A od 2010 r. przez miasto przebiega szlak camino, prowadzący z Głuchołaz do Skorogoszczy, gdzie łączy się z Via Regia.
W trwającym Roku Świętym Jakubowym bazylika mniejsza św. Jakuba Starszego i św. Agnieszki w Nysie została ogłoszona w diecezji opolskiej jednym z trzech kościołów stacyjnych, w których można uzyskać odpust zupełny.
Podczas uroczystej inauguracji, która odbyła się w niedzielę 31 stycznia, ks. prał. Mróz otworzył jubileuszowe Drzwi Święte. W procesji wniesione zostały relikwie oraz figura św. Jakuba. Następnie ks. Andrzej Flak odczytał dekret Penitencjarii Apostolskiej o udzieleniu odpustu zupełnego. Mogą go uzyskać również osoby w podeszłym wieku, chorzy oraz wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą opuścić domu.
- Uroczyście rozpoczęliśmy Święty Rok Jakubowy w naszej bazylice. Od wielu wieków trwa tradycja, że w latach, w których 25 lipca, czyli święto św. Jakuba przypada w niedzielę, ogłaszany jest Rok Święty Jakubowy - wyjaśniał w homilii ks. Mróz. - Czasami przechodzimy przez życie, niewiele reflektując nad tym, co nas otacza. I tak też jest ze św. Jakubem. Kiedy przychodzimy do naszej bazyliki, już na zewnątrz wita nas potężna kamienna figura św. Jakuba, ustawiona na portyku. Wchodzimy do środka i też - z okazji roku jubileuszowego - stoi figura św. Jakuba. To drewniana figura z odzysku, odnaleziona na strychu wśród rupieci. Już jest po konserwacji - opowiadał proboszcz.
Wskazał również na wizerunek świętego, zawieszony na filarze w prezbitrerium. - To potężny obraz św. Jakuba Apostoła. Też z odzysku. 12 obrazów przedstawiających apostołów wisiało we wnętrzu naszej świątyni. Pod koniec XIX w., przy generalnym remoncie, zostały zdjęte i położone na górze. Teraz je odnaleźliśmy - mówił ks. Mróz.
Opowiadał o kaplicy św. Jakuba z przepięknym witrażem i o relikwiarzu. Przywołał legendę, która wyjaśnia, dlaczego grób świętego jest aż w hiszpańskim Santiago de Compostela, a także opowiedział o rozwoju dróg prowadzących do tego świętego miejsca. - Święty Jakub zintegrował narody europejskie wokół Jezusa Chrystusa. Droga do Jakuba to droga do Chrystusa - wskazywał ks. Mróz.
Rok Święty Jakubowy potrwa do 31 grudnia. Odpust zupełny udzielany jest wiernym, którzy - odrywając się w duchu od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu - nawiedzą w formie pielgrzymki kościół stacyjny i pobożnie wezmą tam udział w obchodach jubileuszowych lub przynajmniej przez odpowiednio długi czas pozostaną na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i Świętego Jakuba Większego Apostoła.
- Otwarcie Drzwi Świętych oznacza rozpoczęcie roku łaski i przebaczenia. Chcemy być żebrakami u Pana Boga, chcemy żebrać o łaski. Będziemy wołać przede wszystkim o zdrowie naszej duszy - mówi ks. Flak. - W tym Świętym Roku Jakubowym chcemy kłaść nacisk na nasze nawrócenie, ale też wierzymy, że na nowo rozwinie się kult św. Jakuba. Przeprowadzona została renowacja bazyliki, ale chcemy też przeprowadzić renowację swoich dusz. Pan Bóg podarował nam na to szczególny czas - podkreśla ks. Andrzej.