Mniej wiernych w świątyni

Biskup opolski Andrzej Czaja zaktualizował zapisy dekretu o przebiegu Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy w związku z obostrzeniami państwowymi.

Mniej wiernych w świątyni   W ubiegłym roku obchody Triduum odbywały się bez udziału wiernych. W tym roku na razie obowiązuje tylko zwiększony limit. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

W związku z ogłoszonymi 25 marca przez Rząd RP nowymi obostrzeniami związanymi z pandemią biskup opolski wydał kolejny dekret o przebiegu Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy w diecezji opolskiej, zastępując nim dokument wydany 16 marca.

Najważniejsza jest zmiana limitu wiernych, którzy mogą brać udział w obrzędach kultu w kościołach lub kaplicach z 1 os. na 15 m² na 1 os. na 20 m². Informacja o aktualnej liczbie osób mogących gromadzić się jednocześnie na liturgii powinna się znaleźć na drzwiach kościoła.

Ordynariusz dopuścił też możliwość odprawienia celebracji Wielkiego Tygodnia na placach przykościelnych, gdzie nie obowiązują limity wiernych, a jedynie nakaz zasłaniania ust i nosa oraz zasada dystansowania się.

„Choć powaga i symbolika Triduum Paschalnego mocno wiąże liturgię ze świątynią, z uwagi na dobro duchowe wiernych i wyjątkowość sytuacji, w której dane nam będzie te liturgie celebrować, Biskup Opolski dopuszcza możliwość odprawienia ich poza świątynią. Jeśli nie będzie to realne z uwagi na uwarunkowania terenu lub nieprzewidywalność warunków atmosferycznych, pozostaje możliwość zwiększenia liczby celebracji w jednym kościele lub odprawienie liturgii także w kościołach filialnych” - czytamy w dekrecie.

Takie same pozostają pozostałe zapisy zeszłotygodniowego dokumentu, m.in. o tym, że:

- Nie będzie procesji z wiernymi w Niedzielę Palmową oraz w Niedzielę Wielkanocną (może ona się odbyć jedynie z udziałem asysty i tylko wewnątrz kościoła).

- Jest możliwość sprawowania liturgii Świętego Triduum Paschalnego poza kościołami parafialnymi, także w kościołach czy kaplicach filialnych, oraz zwiększenia liczby celebracji w parafiach, które dysponują tylko jednym kościołem (nie można powtarzać procesji do Ciemnicy i Bożego Grobu).

- W Wielki Piątek i Wielką Sobotę adoracja krzyża ma odbywać się jedynie przez procesjonalne przyklęknięcie bądź głęboki skłon przed nim, nie przez pocałunek bądź dotknięcie (prócz głównego celebransa).

- Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny raczej na zewnątrz kościołów.

- Liturgia Wigilii Paschalnej będzie rozpoczynała się wewnątrz kościoła, a do poświęcenia ognia ma zostać użyta świeca, opuszczone mają zostać niektóre elementy tej liturgii i zmieniona treść niektórych modlitw. Nie odbędą się procesje rezurekcyjne.

Biskup utrzymuje także w mocy dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej niedzielnej i świątecznej dla osób w podeszłym wieku i innych poważnie zagrożonych z uwagi na tzw. choroby towarzyszące czy stan błogosławiony, osób z objawami infekcji, przebywających w kwarantannie i samoizolacji, odczuwających wzmożoną obawę przed zakażeniem oraz tych wszystkich, którzy nie z własnej winy nie mogą uczestniczyć w liturgii oraz zachęca do udziału w niej poprzez środki masowego przekazu.

Jednocześnie przedstawiciele kurii diecezjalnej uczulają, że w czasie Triduum czy samych Świąt Wielkanocnych możliwe są kolejne zmiany obostrzeń państwowych, co może skutkować następnymi zmianami.

Pełną treść dekretów można znaleźć tutaj:

Dekret_Wielki Tydzień i Wielkanoc_26.03.2021

Dekret na czas pandemii_25.03.2021

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..