Nowy numer 19/2021 Archiwum

Niższe limity, zgoda na procesje, planowane bierzmowania

Od 4 maja w diecezji będzie obowiązywał nowy dekret biskupa opolskiego.

Dokument, wydany 30 kwietnia, pojawił się w ślad za zmianą przepisów rządowych, dotyczących sytuacji pandemicznej w kraju. Dostosowuje on prawo kościelne do świeckich regulacji.

Najważniejszą nowością jest zmiana limitu liczby wiernych w kościołach i kaplicach - odtąd w obrzędach kultu religijnego może być obecna 1 osoba na 15 m kw., zachowując dystans między sobą nie mniejszy niż 1,5 m, chyba że wspólnie mieszkają. Limity wiernych nie obowiązują na zewnątrz świątyń (jedynie - nie krócej niż do 15 maja - konieczność zasłaniania ust i nosa oraz dystansowanie się).

Biskup Andrzej Czaja zezwala na organizowanie procesji w obowiązującym reżimie sanitarnym. Z uwagi na to, że wielka grupa osób starszych i przewlekle chorych, a także kapłanów została już zaszczepiona przeciw SARS-CoV-2, przywraca także zwyczajowe odwiedziny chorych (przy odpowiednich środkach ostrożności). Podtrzymuje jednak dotychczasową dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św., zaleca nadal częste wystawianie Najświętszego Sakramentu, adorację i śpiewanie suplikacji oraz zachowuje dotychczasowe zasady epidemiczne obowiązujące podczas liturgii.

Biskup określa, że uroczystość Pierwszej Komunii św., jak i ewentualne rekolekcje, misje czy spotkania formacyjne mają się odbywać w obowiązującym reżimie sanitarnym, zapowiada też, że wraz z powrotem młodzieży do szkół zostanie wznowione udzielanie sakramentu bierzmowania kandydatom z roku 2020. Zaleca, by spotkania formacyjne dla dzieci i młodzieży prowadzić w takim trybie, w jakim prowadzone są zajęcia szkolne.

Dekret będzie obowiązywał do 28 maja.

Całość dokumentu dostępna tutaj.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama