- Dotychczasowa praca muzeum była dobra. Trzeba ją kontynuować i rozwijać - mówi Iwona Solisz.
W środę 5 maja Iwona Solisz otrzymała z rąk marszałka Andrzeja Buły akt powołania na dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego. W konkursie pokonała troje kandydatów.
Iwona Solisz jest magistrem zabytkoznawcą dzieł sztuki. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracowała jako konserwator zabytków architektury. Była też wojewódzkim konserwatorem zabytków. Przed objęciem stanowiska dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego prowadziła działalność w sferze ochrony dziedzictwa kulturowego.
Nowa dyrektor MŚO jest m.in. członkinią Rady Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, członkinią Diecezjalnej Komisji ds. Sztuki i Konserwacji Zabytków w Opolu, prezesem Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Jest rzeczoznawcą Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w zakresie opieki nad zabytkami w dziedzinie urbanistyki.
Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca podkreśla, że przed nową dyrektor muzeum wiele pracy, bo rozpoczyna ją w roku obchodów 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, w które ta placówka mocno się zaangażowała. - Wierzę, że jej umiejętności i doświadczenie pozwolą na szybkie dostosowanie się do pełnionej funkcji i sprawne zarządzanie najważniejszą placówką kulturową regionu - mówi wicemarszałek.
- Nie będzie zmian rewolucyjnych. Dotychczasowa praca muzeum była dobra. Trzeba ją kontynuować i rozwijać - mówi Iwona Solisz. - Chcę zadbać o to, co jest wyróżnikiem naszego miasta i regionu, przykładowo galeria z twórczością Jana Cybisa. Bardzo zależy mi na tym, żeby było to miejsce tętniące życiem, chcę ściągnąć do niego mieszkańców i gości, również młodzież - deklaruje.
- Muzeum Czynu Powstańczego to historia powstań śląskich, ale też tam mieści się dział przyrody. Moim zamiarem jest doprowadzenie do tego, by także ten dział miał stałą wystawę. Jesteśmy już po rozmowach z panem marszałkiem na temat rozbudowy tej instytucji. Chcemy, żeby to była nowoczesna placówka, proekologiczna, promująca ochronę środowiska, edukująca ekologicznie zarówno dzieci, młodzież jak i i dorosłych. Ta oferta byłaby uzupełniająca dla tego, co już dzieje się w Górze św. Anny - zauważa Iwona Solisz.