Wystawę pt. "Setna rocznica III powstania śląskiego - panorama powstań śląskich" można oglądać w Opolu.
Oficjalne otwarcie wystawy nastąpiło w piątek 7 maja. Wzięli w nim udział m.in. Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego, Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego i pełnomocnik Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ds. organizacji wydarzeń kulturalnych związanych z 100. rocznicą III powstania śląskiego, Mirosław Lenart, dyrektor opolskiego Archiwum Państwowego, Iwona Solisz, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego, oraz projektanci wystawy: Katarzyna Szawan z MŚO i Maciej Mikulski.
Wizjer pozwala zobaczyć archiwalne zdjęcia jakby w przestrzeni 3D. Karina Grytz-Jurkowska /Foto GośćEkspozycja została zorganizowana przez Samorząd Województwa Opolskiego z okazji 100. rocznicy III powstania śląskiego. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego oraz z prywatnych zbiorów Macieja Mikulskiego.
– Wystawa ma formę fotoplastykonu, stąd niektóre zdjęcia możemy zobaczyć w trójwymiarze. W przystępny sposób opowiada historię Górnego Śląska z lat 1918- 1921 na tle wydarzeń ogólnopolskich. Poznajemy nie tylko przyczyny i przebieg kolejnych powstań śląskich, ale i kształtowanie się pozostałych granic Polski. Ekspozycja przedstawia także skutki, jakie dla odrodzonego państwa polskiego ono przyniosło – wyjaśniała dr Katarzyna Szawan z MŚO, autorka scenariusza wystawy. Podkreśla przystępność wystawy i bogate zasoby zdjęciowe na niej prezentowane.
Na wystawę składa się osiem paneli graficznych. Stoją one na opolskim deptaku na ul. Krakowskiej (niedaleko pomnika poświęconego Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego).
– Z radością mam okazję udostępnić część moich prywatnych zbiorów. Wystawa opowiada o wszystkich trzech powstaniach śląskich, natomiast pokazuje równocześnie inne wydarzenia, które działy się w tym samym roku na innych frontach, poza Śląskiem, jak np. wojna na Wschodzie, wojna z Ukrainą, z Rosją bolszewicką, przyjazd gen. Hallera, wyjazd na front żołnierzy wielkopolskich, uroczyste wejścia wojsk polskich do różnych miast, np. Torunia, Białegostoku – opowiada Maciej Mikulski.
Po otwarciu wystawę oglądali z bliska zarówno uczestnicy uroczystości, jak i przechodnie. Karina Grytz-Jurkowska /Foto GośćWystawa pozostanie w Opolu do 16 czerwca.
– Zaczynamy od stolicy regionu, ale będzie ona udostępniona na konferencji pt. „Górnego Śląska nie damy! To jest wola całej ludności Podhala!” w Zakopanem, ale później pojedzie także do innych miast Opolszczyzny (najpierw do Nysy, gdzie będzie można ją oglądać do 16 lipca) – podsumowuje wicemarszałek. – Myślę, że to ciekawa forma, przyciągająca i zachęcająca kolejne osoby do zobaczenia tego, co jeszcze w środku jest i tym samym, by bardziej przyjrzeć się tematyce powstań śląskich, w szczególności trzeciemu. Na tym właśnie, na edukacji, najbardziej nam zależy – dodaje.