- W budowaniu kościoła najważniejsza jest więź z Chrystusem - mówił bp Andrzej Czaja podczas uroczystości poświęcenia kamienia węgielnego.
W niedzielę Trójcy Świętej w Godzinie Miłosierdzia rozpoczęła się historyczna uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę kościoła parafialnego pw. św. Jana Pawła II w Opolu. Ta parafia - jak dotąd najmłodsza w diecezji - została erygowana przez biskupa opolskiego 28 kwietnia 2019 r. i oddana pod duszpasterską pieczę ojcom ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Duszpasterstwo prowadzone jest w tymczasowej kaplicy. Dobiega końca budowa klasztoru z salami parafialnymi, w których będą mogły odbywać się spotkania wspólnot. Rozpoczęła się też budowa kościoła. - Powoli kończymy fundamenty i rozpoczniemy wznoszenie ścian. Myślę, że przy dobrych wiatrach kościół zostanie wybudowany w dwa lata. Natomiast w domu parafialnym myślę, że już od października będziemy się mogli modlić i spotykać - mówi o. Damian Dybała OMI, proboszcz parafii św. Jana Pawła II.
- Jestem szczerze wzruszony tą chwilą. Święcimy dziś kamień węgielny i patrzymy na budowę, która naprawdę rośnie i będzie dalej rosła dynamicznie. To też wielka pociecha, bo kiedy rozpoczynaliśmy tą budowę, to szybko rozpoczęła się też pandemia. Było dużo niepewności, czy w ogóle prace będą mogły być kontynuowane i co stanie się z dopiero rodzącą się wspólnotą parafialną. Ale okazało się, że przy odrobinie zaufania i wzajemnej otwartości budowla rośnie i wspólnota się rozwija. Czujemy, że powstało naprawdę rodzinne miejsce, a właśnie taka powinna być parafia - mówi o. Paweł Zając OMI, prowincjał polskiej prowincji Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
- Współcześnie na kamień węgielny spoglądamy symbolicznie. Ale nawet jeżeli poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego ma dzisiaj symboliczne znaczenie, to jest to dla budowy, którą się wznosi, coś bardzo podstawowego. Tak i dla tej budowy kościoła św. Jana Pawła II to dzień, kiedy przede wszystkim prosimy Pana Boga, aby nam pomógł zbudować na trwałe świątynię, ale aby równocześnie pomógł nam zbudować wspólnotę tych, którzy do tej świątyni będą chodzić, z niej będą korzystać - bp Andrzej Czaja mówił u początku uroczystości.
Zachęcał, by we wspólnej modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia prosić o Boże błogosławieństwo dla ojców oblatów, parafian, budowniczych kościoła i klasztoru, ofiarodawców i dobrodziejów. Podkreślał też, że przy budowie kościoła jako miejsca świętego ważne jest, by ojcowie budowniczy i cała wspólnota „budowali święcie”. - To znaczy, by troszczyli się o stan łaski uświęcającej. Nie możemy sobie pozwolić na to, by przy budowie świętego dzieła trwać w grzechu - wyjaśniał ordynariusz.
W homilii bp Czaja nawiązał do słów z Psalmu 118: „Kamień odrzucony przez budujących stał się kamieniem węgielnym. Stało się to przez Pana: cudem jest w oczach naszych”. - Jezus Chrystus, odrzucony i zabity, jest kamieniem węgielnym całej rzeczywistości królestwa Bożego na ziemi, czyli Kościoła. Jezus jest kamieniem węgielnym Kościoła, czyli kamieniem bez związania z którym ani fundament nie będzie trwały, ani cała budowla - mówił biskup opolski.
- Kiedy dokonujemy poświęcenia kamienia węgielnego jest głębsza warstwa tego wydarzenia. To moment, kiedy trzeba sobie przypomnieć prawdę o Jezusie jako o kamieniu węgielnym Kościoła, jaki stanowimy. Bez tego kamienia węgielnego nie będzie wzrostu Kościoła - tłumaczył ordynariusz. Przypominał, że ludzie wierzący są żywymi kamieniami Kościoła i powinni stawać się dla innych opoką.
- Budujecie ten kościół nie po to, żeby tu w polach stanął i nie po to, by był pomnikiem św. Jana Pawła II. Budujecie go dla siebie, żeby tutaj przychodzić, czcić Pana, miłować Boga, iść Jego śladami i stawać się świątynią Ducha - wskazywał biskup opolski.
Zamknięcie kapsuły czasu przez biskupa Andrzeja Czają, o. prowincjała Pawła Zająca OMI, prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego oraz wojewodę opolskiego Sławomira Kłosowskiego. Anna Kwaśnicka /Foto GośćAkt erekcyjny, w którym opisano czas, w jakim dokonuje się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, oraz wymieniono osoby, które biorą udział w budowie świątyni, odczytał o. Sławomir Dworek OMI, wikariusz prowincjalny i przełożony wspólnoty oblackiej w Opolu.
Następnie dokument ten oprócz biskupa opolskiego Andrzeja Czai i prowincjała o. Pawła Zająca OMI podpisali m.in. prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, jak i budowniczy nowej świątyni.
Akt został włożony do kapsuły czasu i zamurowany. Zostanie zalany w fundamentach budowanego kościoła parafialnego. Poświęcona została również tablica pamiątkowa z kamieniem węgielnym. Jest nim fragment marmurowej płyty z grobu św. Jana Pawła II, który znajdował się grotach bazyliki św. Piotra na Watykanie, a przekazany został ojcom oblatom przez kard. Stanisława Dziwisza.
Więcej w Gościu Opolskim nr 23/2021.