Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wkrótce ruszą pielgrzymkowe zapisy

45. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę potrwa od 15 do 21 sierpnia. Ponownie będzie miała formę sztafetową.

W obliczu trwającej pandemii koronawirusa i obowiązujących obostrzeń epidemicznych organizatorzy Pieszej Pielgrzymki Opolskiej na Jasną Górę przygotowali wytyczne na czas tegorocznych rekolekcji w drodze.

Najważniejsze zmiany w stosunku do poprzedniego roku zakładają liczebnie większe grupy i dłuższe odcinki sztafetowe.

- Podjęliśmy decyzję, że grupy będą liczyły około 80 osób i będą mogły przejść dwa dni drogi. Oznacza to, że jednocześnie na trasie będzie kilka grup, ale w odległości około pół godziny drogi od siebie - zapowiada ks. Paweł Chyla z ekipy organizującej Pieszą Pielgrzymkę Opolską.

Nie będzie też ubiegłorocznych ograniczeń wiekowych, zatem pątnikami mogą zostać zarówno osoby niepełnoletnie (za zgodą rodziców/opiekunów), jak i seniorzy.

Tak jak przed rokiem i tym razem nie będzie wspólnych posiłków na trasie, a na noclegi trzeba będzie wrócić do domu. Konieczne będzie też podpisanie oświadczeń o stanie zdrowia.

Zapisy w grupach pielgrzymkowych prowadzą ich przewodnicy duchowi - w wielu przypadkach są to zapisy internetowe.

Opolscy pątnicy na Jasną Górę wejdą w sobotę 21 sierpnia. - Na chwilę obecną planujemy, że każdą z grup będzie reprezentować delegacja. Te delegacje będą szły wspólnie w ramach strumieni, do których należą. Wyjdą sprzed kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie, przejdą przez miasto i wejdą alejami na Jasną Górę - informuje ks. Paweł Chyla.

W tygodniu pielgrzymkowym planowane są Msze św. plenerowe dla pielgrzymów. - W poniedziałek w sanktuarium św. Jacka Kamieniu Śląskim, we wtorek na Górze św. Anny, w środę w Jemielnicy, gdzie mamy kościół odpustowy w Roku Świętego Józefa, oraz w sobotę na Jasnej Górze - informuje duszpasterz.

- Treść pielgrzymki będzie skupiona wokół tematu roku duszpasterskiego „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”, a więc będzie związana z Eucharystią - jej celebrowaniem i znakami w liturgii. Sięgniemy także do najważniejszych myśli Stefana kard. Wyszyńskiego jako nasze duchowe przygotowanie do jego beatyfikacji oraz do tekstów historycznych związanych z 100. rocznicą powstań śląskich. Przygotowujemy też specjalny program dla duchowych pielgrzymów - mówi ks. Paweł Chyla.

- Wszystkie informacje będą zamieszczane w aplikacji Bonafide, na stronie pielgrzymka-opolska.pl oraz w mediach społecznościowych - dopowiada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy