Nowy numer 23/2021 Archiwum

Odwołana dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św. Zwiększone limity wiernych

Nowy dekret biskupa opolskiego Andrzeja Czai na czas pandemii będzie obowiązywał od najbliższej niedzieli 13 czerwca.

Najważniejszym postanowieniem wydanego dzisiaj "Dekretu na czas pandemii" jest odwołanie dyspensy ogólnej od uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej i świątecznej - już w niedzielę 13 czerwca. Zwiększone zostały - zgodnie z rozporządzeniami rządowymi - limity wiernych mogących uczestniczyć w liturgii wewnątrz kościołów.

 "W kościołach czy kaplicach w obrzędach kultu religijnego może być zajęte 50%, a od dnia 26 czerwca br. – 75%, dostępnych miejsc siedzących i stojących, z zastrzeżeniem, że do tych limitów nie wlicza się osób w pełni zaszczepionych przeciw SARS-CoV-2.Na zewnątrz świątyń nie obowiązują limity wiernych. (...)Zobowiązuję wiernych do zakrywania maską ust i nosa podczas przebywania w obiektach kultu religijnego" - czytamy w dekrecie.

Nadal należy oddzielnie udzielać Komunii świętej do ust i na rękę (np. jeden szafarz udziela Komunii do ust, a drugi na rękę). Biskup zobowiązuje Proboszczów do ogłaszania przed udzielaniem Komunii świętej porządku jej rozdzielania, a także pilnowania, aby wszyscy, którzy mają rozdzielać Komunię świętą, dezynfekowali ręce przed udzielaniem jej wiernym.

Całość dekretu na następnej stronie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama