Nowy numer 38/2021 Archiwum

Biskup opolski wydał instrukcję w sprawie stosowania liturgii przedsoborowej w diecezji opolskiej

Zgodnie z wymaganiami motu proprio papieża Franciszka "Traditionis custodes" bp Andrzej Czaja wydał zarządzenia dotyczące diecezji opolskiej.

Papieskie motu proprio "Traditionis custodes" (TC) z 16 lipca br. zobowiązało biskupów diecezjalnych do wydania odpowiednich zarządzeń i uszczegółowienia postanowień TC na terenie własnych diecezji. Biskup opolski Andrzej Czaja wydał "Instrukcję w sprawie stosowania liturgii rzymskiej sprzed reformy z 1970 roku w diecezji opolskiej" z datą 21 lipca.

Wśród postanowień instrukcji są m.in. ustanowienie urzędu delegata biskupa opolskiego ds. łacińskiej tradycji liturgicznej oraz zakaz tworzenia nowych grup celebrujących wg Mszału sprzed reformy w 1970 r. Dotąd takie grupy wiernych istniały w Opolu, Prudniku i Raciborzu. Do czasu weryfikacji uzyskały one zezwolenie na dalszą działalność.

Wszyscy księża odprawiający dotąd wg rytu przedsoborowego muszą w ciągu 30 dni (użytecznych) zwrócić się do biskupa opolskiego z prośbą o przedłużenie takiego uprawnienia, a ci, którzy chcą rozpocząć odprawianie wg dawnego Mszału z 1962 r., muszą wystąpić z prośbą o zezwolenie na takie celebracje.

Pełną treść dokumentu można pobrać poniżej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama