- Naprawa relacji to proces, który wymaga czasu. Trzeba wytrzymać poczucie winy, rozczarowanie, złość, ale warto być na powrót rodzicem obecnym - podkreśla terapeutka Agnieszka Kolano.
Dobiegły końca Dni Trzeźwości na Górze Świętej Anny. Tematem wiodącym tegorocznego spotkania, które odbywało się 3-5 września, było budowanie relacji rodziców z dziećmi.
W programie było przejście Drogą Krzyżową na kalwarii, modlitwa o przebaczenie, pojednanie, w sobotę uroczysta Msza św. dziękczynna za trzeźwość, w niedzielę też Eucharystia z tematycznym kazaniem. Były wykłady, spotkania w grupach, ale prócz tego czas na rozmowy, spowiedź, adorację oraz zwiedzanie, wieczorne ognisko i zabawę taneczną. W wolnym czasie można było też zobaczyć wystawę Dominika "Domino" Lachowicza na temat trzeźwości.
Wśród uczestników najwięcej było osób z Opolszczyzny, Gliwic, Katowic, ale też z innych regionów Polski.
- To trzecie takie weekendowe spotkanie, ale już od 28 lat w ostatnią sobotę miesiąca, o godz. 19 odprawiane są tam Msze w intencji trzeźwości, a wcześniej w Domu Pielgrzyma odbywają się mitingi AA, Al-Anon, a w przyszłości będą też może DDA. Od trzech lat prócz tego jest takie weekendowe, dłuższe spotkanie, będące podsumowaniem, świętowaniem, wspólnym dzieleniem się wszystkim, co jest związane z trzeźwością w klimacie modlitwy, mitingów, spotkań, rozmów, twórczości artystycznej, jak i zabawy - tłumaczy o. Tobiasz Fiećko OFM, duszpasterz osób uzależnionych na Górze Świętej Anny. - A ponieważ jesteśmy na Górze św. Anny, to właśnie jej chcemy powierzać swoją trzeźwość ale i swoje rodziny, małżeństwa. Dlatego też tematy związane są z rodziną - dodaje.
Agnieszka Kolano mówiła o relacjach w rodzinie, bo rodzina jest ważnym fundamentem trzeźwości. Karina Grytz-Jurkowska / Foto GośćW sobotę ks. Marcin Marsollek, duszpasterz osób uzależnionych, terapeuta, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnień w Opolu, opowiadał o podstawie tych relacji, ale też problemach wychowawczych, jakie napotykają rodzice, chcąc uformować swoje dzieci, przekazać im najważniejsze wartości.
W niedzielę Agnieszka Kolano, psycholog, psychoterapeuta, specjalistka psychoterapii uzależnień z zabrzańskiego OP i LU, superwizor PARP, starała się przekazać, jak odbudowywać zniszczone relacje uzależnionych rodziców z dziećmi. Wskazywała, że nie należy bać się kryzysów, wyjaśniała, jak je przezwyciężać i że nie trzeba być rodzicem idealnym, ale wystarczająco dobrym. Przekonywała też, że żeby mieć dobre relacje z dziećmi, należy mieć dobrą relację z samym sobą.
Więcej o tym w papierowym wydaniu "Gościa Opolskiego' (nr 37/2021).