Filharmonia Opolska rozpoczyna jubileuszowy, 70. sezon artystyczny.
Czas pandemii, który mam nadzieję jest już za nami, był dla nas czasem wyjątkowo trudnym. Nie mogliśmy robić tego, do czego jesteśmy powołani – nie mogliśmy grać koncertów z publicznością. Mam nadzieję, że nowy sezon artystyczny sprosta oczekiwaniom publiczności, a także naszych ambicji – powiedział Przemysław Neumann, dyrektor Filharmonii Opolskiej podczas dzisiejszej konferencji prasowej zapowiadającej 70. sezon artystyczny opolskiej filharmonii.
Koncert inaugurujący odbędzie się w najbliższy piątek (1 października). Solistą będzie kanadyjski pianista Charles Richard-Chamelin, laureat II nagrody w XVII Konkursie Chopinowskim (2015). – Bardzo się cieszę, że po kilku latach znowu jestem w Polsce. Zamyka się pewien krąg. Bo wkrótce znowu rozpocznie się Konkurs Chopinowski, a ja w Opolu zagram II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina, który grałem w finale konkursu – powiedział Charles Richard-Hamelin.
W programie koncertu inauguracyjnego:
Józef Elsner – Uwertura do opery „Echo w lesie” (6')
Fryderyk Chopin – II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 (30')
Johannes Brahms – III Symfonia F-dur op. 90 (35')
– Cały ten sezon będzie sezonem gwiazd. Każdy z koncertów symfonicznych, które są clou naszej działalności, będzie miał swoją gwiazdę czy super-repertuar – podkreślił Neumann. W opolskiej filharmonii pojawią się m.in. Kristjan Järvi, Konstanty Andrzej Kulka, Antoni Wit, Pablo Fernandez, Anastasia Kobekina, Jakub Jakowicz, Karol Mossakowski.
Oprócz koncertów symfonicznych filharmonia przygotowała także spektakle operowe, koncerty z muzyką wokalno-instrumentalną muzyką filmową, koncerty kameralne oraz specjalne propozycje muzyczne dla rodzin oraz dzieci. Nowością edukacyjną będzie cykl spektakli „Współczesna dla dzieci” autorstwa Grażyny Grobelnej, w których muzyka nowoczesna prezentowana jest w połączeniu z ruchem i obrazem.
Sezon zostanie zakończony 26 czerwca, niemal dokładnie w 70. rocznicę powstania opolskiej orkiestry symfonicznej. „Uwerturę jubileuszową” na ten koncert pisze pochodzący z Opola kompozytor i altowiolista Aleksander Kościów – prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.