W Kamieniu Śląskim odbywa się spotkanie dyrektorów wydziałów duszpasterskich. Trwają prace nad nowym programem pastoralnym dla Kościoła w Polsce.
Spotkanie odbywa się od 13 do 15 października. - Od wielu lat w ramach przygotowywania programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP spotyka się w dwóch gremiach. Pierwszym jest gremium Komisji Duszpasterstwa, a drugim - gremium dyrektorów wydziałów duszpasterskich, którzy proponowany program duszpasterskich wcielają w życie w swoich diecezjach - wyjaśnia ks. Waldemar Musioł, dyrektor wydziału duszpasterskiego w diecezji opolskiej.
W tym roku funkcję przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP objął biskup opolski Andrzej Czaja, który dyrektorów wydziałów duszpasterskich zaprosił na obrady do Kamienia Śląskiego w diecezji opolskiej.
Prace podejmowane podczas spotkania w Kamieniu Śląskim dotyczą tematyki roku duszpasterskiego, który rozpocznie się w Adwencie 2022 roku.
- W tym roku w 1. niedzielę Adwentu rozpoczniemy ostatni etap trzyletniego programu duszpasterskiego pod hasłem "Eucharystia daje życie". W kolejnym roku chcemy rozwijać nowy, jednoroczny temat. Propozycją Komisji Duszpasterstwa jest temat „Wierzę w Kościół”. Na razie jesteśmy na etapie projektowania, a nasza propozycja będzie przedmiotem debaty na Konferencji Episkopatu Polski - mówi bp Andrzej Czaja.
- Decydujemy się na temat jednoroczny, a nie trzyletni, z uwagi na to, jak szybkie zmiany zachodzą dzisiaj w społeczeństwie i jak różne znaki czasu się pojawiają. Dlatego podjęliśmy decyzję, że uwzględniając te znaki czasu i nowe uwarunkowania będziemy projektować tematykę co roku, a nie raz na trzy lata - wyjaśnia biskup opolski.
- Temat "Wierzę w Kościół" łączy się z drogą synodalną zaproponowaną przez papieża Franciszka, ale w naszym gremium pojawił się już wcześniej. Dzisiaj potrzeba, aby wybrzmiało świadectwo nas, osób wierzących, które będzie wyrażać to wyznanie: "Wierzę w Kościół" - mówi bp Czaja. Wskazuje, że przyczyną nie tyle jest wymiar apologetyczny, obronny przed nastawaniem na Kościół, ale przede wszystkim wymiar umocnienia się w wierze w Kościół.
- Potrzeba też jasnego dookreślania, co oznacza, że wierzę w Kościół. Dlatego w ramach programu duszpasterskiego chcemy pokazać, co znaczy wierzyć w Kościół, że ta wiara jest konkretyzacją wiary w Boga bliskiego człowiekowi. Chcemy obudzić wiarę w Kościół, żebyśmy spojrzeli na Kościół i z nadzieją, i z miłością - wyjaśnia biskup opolski.
Podczas obrad w Kamieniu Śląskim referaty wygłosili ks. Krystian Piechaczek z diecezji gliwickiej nt. "Dlaczego wierzę w Kościół?", bp Andrzej Czaja nt. "Co znaczy wierzyć w Kościół. Podstawowe treści wiary w Kościół", ks. Waldemar Musioł z diecezji opolskiej nt. "Znaki nadziei dla dzisiejszego Kościoła" oraz ks. Roman Chromy z archidiecezji katowickiej nt. "Wyzwania duszpasterskie dla Kościoła w nauczaniu papieża Franciszka".
- Żeby zrozumieć styl pracy duszpasterskiej zaproponowany przez papieża Franciszka, potrzeba najpierw zauważyć, jak papież Franciszek siebie postrzega i rozumie. Dlatego w swoim referacie odniosłem się do jednego z pierwszych wywiadów kard. Bergoglio po wyborze na Stolicę Piotrową. Na pytanie: "Kim jest Bergoglio", papież odpowiedział: "Bergoglio jest grzesznikiem". A potem dopowiedział: "Jest grzesznikiem, na którego wejrzał Pan". Myślę, że to jest punkt wyjścia całej filozofii układania pracy duszpasterskiej w wydaniu papieża Franciszka - mówi ks. Roman Chromy.
- Ojciec Święty w swoich dokumentach wzywa nas przede wszystkim do misyjnego i duszpasterskiego nawrócenia, kiedy mówi o tym, by Kościół wrócił do Ewangelii Jezusa Chrystusa. Wzywa nas, duszpasterzy, byśmy pomagali ludziom odkrywać Kościół jako Matkę, czyli Kościół, który jest czuły i blisko każdego człowieka - dopowiada ks. Chromy.
- Celem naszego spotkania jest praca nad przyszłym programem duszpasterskim, szukanie inspiracji dla jego realizacji, dyskusja, wymiana doświadczeń i poglądów. Z uwagi na to, że podobne spotkania odbywały się już w różnych miejscach w Polsce, jednym z elementów jest też poznawanie perełek danego regionu - mówi ks. Musioł.
Dziś w bloku popołudniowym uczestnicy spotkania nawiedzają sanktuarium św. Jozefa w Prudniku-Lesie i miejsce internowania bł. Stefana Wyszyńskiego w tamtejszym klasztorze, a także nowo ustanowione sanktuarium św. Rity w Głębinowie.
W piątek przewidziana jest praca w grupach oraz podsumowanie obrad.