- Jeśli podejmiemy proces synodalny w formie spotkań, by dzielić się własnym doświadczeniem wspólnotowości Kościoła, i będziemy siebie z uwagą słuchać dla rozeznania tego, co nam Boży Duch podpowiada, będziemy mogli przeżyć wspólne "my" Kościoła - mówił bp Andrzej Czaja.
Hymn do Ducha Świętego i modlitwa tradycyjnie odmawiana podczas soborów i synodów, której autorstwo przypisuje się św. Izydorowi z Sewilli, poprzedziła Mszę św. inaugurującą diecezjalną fazę zwołanego przez papieża Franciszka Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów pod hasłem "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja".
- Kiedy rozpoczynamy proces synodalny, ta modlitwa zaprasza Ducha Świętego, aby działał w nas, byśmy byli wspólnotą i ludem łaski - mówił bp Andrzej Czaja, który przewodniczył Mszy św. w katedrze opolskiej. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy bp Paweł Stobrawa i bp Rudolf Pierskała oraz kilkudziesięciu księży.
- W jedności i w łączności z papieżem Franciszkiem, namiestnikiem Jezusa Chrystusa na ziemi, rozpoczynamy tą świętą liturgią synod Kościoła rzymskokatolickiego w naszej diecezji opolskiej. Wołamy do Ducha Świętego, przywołujemy Jego mocy i światła, byśmy w ten czas doświadczyli i przeżyli na nowo to, że jesteśmy jedną wielką wspólnotą, że stanowimy jedno „my”, że razem podążamy do domu Ojca - mówił bp Andrzej Czaja.
- To niewątpliwie podniosła chwila, ale nie tylko o podniosłość chodzi. Chodzi o to, byśmy obudzili w sobie wielkie pragnienie zaangażowania się w to dzieło, które w moim przekonaniu stanowi pewną szansę wkroczenia na drogę realizacji Kościoła jako wspólnoty. Tak piękne karty na ten temat są zapisane, zwłaszcza w różnych opracowaniach po Soborze Watykańskim II. To ta wczesnochrześcijańska wizja, którą Ojcowie Soboru na nowo odkryli i wołali o jej wdrażanie w życie. Jednak ten proces wdrażania w życie Kościoła jako komunii właściwie nie został tak naprawdę jeszcze podjęty - mówił biskup opolski.
W homilii ordynariusz podkreślał, że nie ma urzeczywistniania się wspólnoty Kościoła bez naszego udziału w Chrystusowym krzyżu i w Jego namaszczeniu Duchem Świętym. - Dopiero wówczas stanowimy jedność w Chrystusie, tworzymy wspólnotę Kościoła, która zobowiązuje nas do podążania razem i angażowania się wspólnie w realizację misji zbawienia. Niestety, zwłaszcza w drugim tysiącleciu chrześcijaństwa wyznawcy Chrystusa poważnie odstąpili od takiego funkcjonowania. Zaowocowało to wieloma podziałami i zniszczeniem wspólnotowości Kościoła - mówił bp Czaja.
Podkreślał, że życie Kościoła znamionuje wieloraka polaryzacja, która na naszych oczach rodzi wiele gorzkich owoców. - Jesteśmy rozdarci na „my” i „wy”, „my” i „oni”. Hierarchia i reszta, nauczający i słuchający - wskazywał.
- Ta polaryzacja negatywnie wpływa na nasze świadectwo przed światem, na dialog między nami i na realizację misji, jaką zlecił nam Jezus. W tej perspektywie zapoczątkowany przez papieża Franciszka synod o synodalności Kościoła, czyli o naszym podążaniu wspólną drogą, może stanowić ważny krok na drodze uzdrowienia wspólnoty i jedności Kościoła. Mam na myśli proces uzdrowienia prowadzony przez Ducha Świętego, któremu trzeba byśmy się wszyscy poddali. Sami nawet nie próbujmy naprawiać Kościoła, bo to grozi powstaniem jakiejś zmutowanej rzeczywistości. Nie jesteśmy przecież konstruktorami Kościoła, nie próbujmy Go sami zreperować, bo możemy jeszcze więcej zepsuć - mówił bp Czaja.
Tłumaczył, że w nowo otwartym Synodzie nie chodzi o dyskusję, dokumenty i analizy socjologiczne, ale o słuchanie Ducha Świętego.
- Proszę was wszystkich o zaangażowanie się w proces synodalny. Nie może zabraknąć w tych miesiącach szczególnej modlitwy do Ducha Świętego. Dziś spotkam się z tymi, którzy stanowić będą Diecezjalny Zespół Synodalny. Oni zostaną poinformowani o następnych krokach w listopadzie, po powrocie nas, biskupów z wizyty ad limina apostolorum. Wówczas zostaną ustanowieni koordynatorzy spotkań w parafiach i różnych środowiskach. To oni będą animować powoływanie grup wzajemnego dzielenia się i słuchania, ku rozeznawaniu tego, co jest z Bożego Ducha w temacie wspólnotowości, naszego udziału we wspólnocie Kościoła i realizacji misji powierzonej nam przez Boga - mówił biskup opolski.
Po Mszy św. biskup opolski wręczył dekrety członkom Diecezjalnego Zespołu Synodalnego. Skład zespołu w tekście: