Nowy numer 15/2024 Archiwum

Bp Czaja: Debata, którą toczymy w kongregacjach, ma charakter synodalny

Bp Andrzej Czaja uczestniczył w konferencji prasowej nt. trwającej wizyty "ad limina apostolorum". Mówił o kryzysie wiary i obojętnieniu młodych ludzi wobec Kościoła.

Od 25 października trwa wizyta ad limina apostolorum, w której uczestniczą biskupi z 7 diecezji wchodzących w skład metropolii górnośląskiej i metropolii krakowskiej. 

W trakcie wizyty bp Andrzej Czaja uczestniczył w konferencji prasowej, która 27 października odbyła się w Residenza San Pietro Canisio w Rzymie. Zrelacjonował na niej przebieg spotkania biskupów w Kongregacji Nauki Wiary i Kongregacji ds. Biskupów, a także sprawy związane z duszpasterstwem młodzieży omawiane w Kongregacji ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Odpowiedział również na pytanie dotyczące rozliczenia nadużyć w Kościele.

Spotkanie w Kongregacji Nauki Wiary odbyło się 26 października. - Głównym przedmiotem wymiany myśli była kwestia kryzysu wiary, z którym mamy dzisiaj do czynienia na wielu poziomach życia Kościoła, także w naszych rodzinach. Podjęliśmy też głębszą analizę problemu kryzysu wiary młodego pokolenia. W ramach wymiany myśli pojawiło się kilka tematów. M.in. zjawisko antyintelektualizmu, a więc wiary, która nie jest w symbiozie z rozumem i sprawia wiele problemów, bo prowadzi do infantylizacji wiary czy do bardzo tradycjonalistycznego widzenia, że trzeba za wszelką cenę bronić wcześniejszych pozycji. Mówiliśmy o tym, że my, biskupi nieraz stajemy w związku z tym z trudnym zadaniem weryfikacji zdrowia wiary i jedności z Kościołem w niektórych wspólnotach, grupach i ruchach. W tym temacie mówiłem o działalności Komisji Nauki Wiary KEP, w ramach której przygotowywaliśmy opinie teologiczne nt. niektórych zjawisk. Przypomniałem też o tym, że w najbliższym czasie będziemy chcieli wydać dokument, który mówi o kryteriach eklezjalności grup i wspólnot - relacjonował biskup opolski. 

- Wspólnym naszym wnioskiem jest to, że ważne jest, aby się nie ociągać. Owszem pierwszą zasadą jest: "Ducha nie gaście", ale też "Duchy badajcie" - mówi św. Paweł. "Unikajcie tego, co ma choćby pozór zła" - wskazuje. Dlatego bardzo ważne jest, aby biskup był czujny - podkreślił bp Czaja.

- Dotknęliśmy kwestii nieodpowiedzialnego nieraz wypowiadania się, ale i posługiwania niektórych egzorcystów. Mimo iż jest wydana instrukcja KEP nt. uwalniania, to jednak spotykamy się z dziwnymi praktykami, a niektórych z nich absolutnie nie można tolerować. W ramach wymiany myśli pojawił się też problem księży czy to zakonnych, czy diecezjalnych, którzy zabierają głos na każdy temat, a jakość ich wypowiedzi jest różna, mam na myśli zwłaszcza spójność tych wypowiedzi z nauczaniem Urzędu Nauczycielskiego Kościoła - relacjonował bp Czaja.

- Ważnym momentem była wymiana myśli na temat tego, jak zadbać o to, aby lepiej docierać do młodego pokolenia. Właściwie kwestia wiary młodego pokolenia była przedmiotem rozmowy także w innych kongregacjach. To dziś palący problem, jak zatrzymać młode pokolenie przy Kościele w sytuacji, kiedy jest tyle gorszących nas spraw, i kiedy mamy nieraz skrajne i fałszywe przedstawianie obrazu Kościoła. Młody człowiek nie zawsze umie sobie z tym poradzić. Dużym wyzwaniem jest dla nas obojętnienie młodego człowieka wobec Kościoła i pójście w indywidualizm wiary - tłumaczył biskup opolski.

- W Kongregacji ds. Świeckich, Rodziny i Życia była szersza debata o tym, jak wyjść do młodego pokolenia i na co zwrócić uwagę w duszpasterstwie młodych. Wyraźnie mówiliśmy o tym, że trzeba poszukiwać nowej metodologii pracy z młodymi. W tym duszpasterstwie bardzo ważne jest szukanie przestrzeni bycia z młodymi. Trzeba też starać się dać młodemu człowiekowi doświadczenie modlitwy, doświadczenie słuchania słowa Bożego, a także doświadczenie prawdziwego domu - wskazywał bp Czaja. - W duszpasterstwie młodych nie bójmy się angażować ich trochę starszych kolegów, ale uformowanych. A także jak najwięcej trzeba zadbać o tych, którzy młodym ludziom będą towarzyszyć w codzienności - relacjonował.

- W Kongregacji ds. Biskupów wymiana myśli toczyła się na trzech poziomach. Realizacja Vos estis lux mundi i jakie w związku z tym są jeszcze zadania przed nami. Drugi temat dotyczył świętości osobistej biskupa, świętości życia i świadectwa biskupa. Trzeci dotyczył specyfiki synodów diecezjalnych a procesu synodalnego, który papież nam zaproponował, a w którym widzimy dużą szansę podjęcia konkretnej recepcji soborowej wizji Kościoła jako komunii - podsumował biskup opolski.

- Nie jestem pierwszy raz ad limina apostolorum. Tym razem wyjadę jeszcze bardziej zbudowany tym, co tutaj przeżywam. Wyjadę nie tylko z dobrymi wrażeniami, ale przede wszystkim z wieloma bardzo konkretnymi postulatami i podpowiedziami, jak podjąć pewne wyzwania, które są przed nami. Cała debata, którą toczymy w kongregacjach, ma charakter synodalny. Słuchamy siebie nawzajem i w wielu momentach doświadczamy, jak rzeczywiście Boży Duch przemawia w słuchaniu się - zapewnił bp Andrzej Czaja.

W konferencji prasowej uczestniczyli również bp Damian Muskus OFM, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, który relacjonował spotkanie w Kongregacji ds. Życia Konsekrowanego, oraz bp Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej.

Pod koniec spotkania zadane zostało pytanie, czy podczas wizyty w watykańskich urzędach padła jasna i stanowcza deklaracja biskupów, że dołożą wszelkich starań, aby rozwiązać problem nadużyć i rozliczenia tych, którzy te nadużycia tuszowali. 

- Werbalnej deklaracji nikt z naszej grupy biskupów nie składał. W kongregacjach wszyscy są przekonani o tym, że my co można, to robimy. Zarówno na poziomie wychodzenia do ofiar, jak i na poziomie konsekwentnego rozliczania, nawet rozliczania niedomagań ze strony biskupów - odpowiedział bp Andrzej Czaja. - Tematyka nadużyć prawie w każdej kongregacji wypływa. Mówimy o tym, że zdecydowanie na pierwszym miejscu zawsze jest troska o dobro ofiary, że nie można stosować taryfy ulgowej wobec sprawców. To w naszych głowach, sercach i sumieniach jednoznaczna kwestia i deklaracji nikt od nas nie oczekuje. Wszyscy są tu przekonani, że co robić można, to robimy - podkreślił biskup opolski.

Był to już ostatni briefing podczas trwającej od 4 października, a odbywającej się w czterech turach, pielgrzymki polskiego Episkopatu do progów apostolskich. W czwartek zaplanowane jest spotkanie biskupów metropolii górnośląskiej i krakowskiej z papieżem Franciszkiem. W piątek spotkanie m.in. w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Bp Czaja: Debata, którą toczymy w kongregacjach, ma charakter synodalny   Biskupi w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie. Ks. Joachim Kobienia
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy