Baza potrzebujących rodzin Szlachetnej Paczki 2021 już jest otwarta.
Tysiące historii potrzebujących rodzin, do których w ostatnich tygodniach dotarli wolontariusze Szlachetnej Paczki, można przeczytać od dziś, tj. od 13 listopada, na stronie www.szlachetnapaczka.pl.
Otwarcie Bazy Rodzin to oficjalny moment startu każdej edycji Szlachetnej Paczki poprzedzony pracą wolontariuszy, którzy od tygodni odwiedzają rodziny, samotnych seniorów, osoby chore, z niepełnosprawnościami czy poszkodowane w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub pandemii. Wolontariusze poznają ich historie, nawiązują relacje i określają potrzeby. Na tej podstawie tworzą szczegółowe historie rodzin, które trafiają do internetowej bazy.
Od chwili jej otwarcia, przez cztery tygodnie, każdy może wejść na tę stronę i z opublikowanej na niej Bazy Rodzin wybrać tę, której chce pomóc.
„Pani Maria mieszka z dwoma niepełnosprawnymi synami Adamem i Łukaszem. Adam ma guza mózgu, natomiast Łukasz problemy neurologiczne (trudności w poruszaniu się). Trzeci syn pani Marii zmarł niedawno na raka, mąż również zmarł. Ona sama choruje na serce i cukrzycę. Rodzinie nie jest łatwo, większość dochodów idzie na leki. W bloku, w którym mieszka rodzina, został zmieniony system ogrzewania, co zmusiło panią Marię do zaciągnięcia kredytu, żeby dostosować mieszkanie do wymogów. Na życie zostaje 87 zł na jednego członka rodziny” – to jedna z tysięcy historii, które można znaleźć w tej bazie.
– Pomagamy rodzinom, które nie mają ubrań zimowych, które otwierając lodówkę, nie mają tam czego szukać, rodzinom, dla których ciągła opieka nad osobą z niepełnosprawnością, chorą jest niestety smutną rzeczywistością – mówi Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia Wiosna, organizującego akcję.
Paczki zostaną przekazane w połowie grudnia, jednak wolontariusze Szlachetnej Paczki cały rok pracują z rodzinami nad tym, by trwale poprawić ich sytuację. Materiały organizatora– Na chwilę obecną w województwie opolskim mamy 170 wolontariuszy i wolontariuszek. Odwiedzili oni 217 rodzin – informuje Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki województwa opolskiego. – Mimo trudniejszych, pandemicznych warunków otworzyliśmy 19 rejonów Szlachetnej Paczki w naszym województwie, w tym 2 nowe – Murów, a Kietrz został reaktywowany po kilku latach przerwy. W 2020 r. pomoc otrzymało 285 rodzin, średnia wartość paczki przekraczała 3,5 tys. zł, a przygotowywało ją średnio 26 osób.
– W bazie opublikowane zostały 92 opisy – podaje Karolina Sakwińska-Fortuna, koordynator regionalny Szlachetnej Paczki. Wśród potrzebujących przeważają seniorzy, nieco mniej jest rodzin czy samotnych rodziców. W wymienianych potrzebach dominują środki czystości i trwała żywność, w drugiej kolejności wskazywana jest odzież, zwłaszcza zimowa, oraz obuwie. Bywa, że potrzeba opału czy podstawowych artykułów gospodarstwa domowego – lodówki czy pieca typu „koza”.
Jak pomóc? Zbierz bliskich, kolegów z pracy czy szkoły i wspólnie przygotujcie Szlachetną Paczkę, która stanie się realnym wsparciem dla wybranej rodziny. Można też wesprzeć program wpłatą. Dla tych, którzy jeszcze nie brali udziału w akcji pomocny może być poradnik darczyńcy: www.szlachetnapaczka.pl/poradnik-darczyncy.