Statuetki trafiły w ręce Teresy Brandys-Tylipskiej, Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej oraz Elżbiety Bielnickiej-Moc.
Teresa Brandys-Tylipska została uhonorowana za pracę z ludźmi cierpiącymi z powodu różnych uzależnień i kryzysów życiowych, za troszkę i miłość ewangeliczną świadczoną względem drugiego człowieka.
Chorągiew Harcerz Ziemi Opolskiej im. rtm. Witolda Pileckiego została wyróżniona za działania na rzecz osób potrzebujących, kultywowanie tradycji historycznych, patriotycznych i religijnych oraz za szczególne działania w trudnym okresie pandemii na rzecz osób starszych, dzieci i młodzieży.
Elżbieta Bielnicka-Moc została nagrodzona za bezinteresowną, fachową pomoc osobom pogrążonym w kryzysie małżeńskim oraz pomoc psychologiczną i pedagogiczną dla rodzin.
Gala wręczenia nagród odbyła się 19 listopada w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Wręczenie każdej ze statuetek poprzedziła laudacja na cześć uhonorowanej osoby.
- Pani Teresa to osoba, która bardzo głęboko wpisała się w życie społeczne. Jest m.in. psychologiem, psychologiem klinicznym, superwizorem psychoterapii PTP, współpracownikiem WT UO, pracownikiem poradni DFOZ, wychowała wiele pokoleń psychoterapeutów i nadal to czyni - wyliczał ks. Marcin Marsollek. - Ma ogromne zasoby energii i tą dobrą energią zaraża wielu ludzi. Potrafi stanąć przy człowieku cierpiącym w wielkim sercem. Większość swojego życia spędziła z ludźmi cierpiącymi z powodu uzależnienia i z członkami ich rodzin. Ma niezwykły talent motywowania osób cierpiących z powodu uzależnienia do terapii. Walczy o każdego człowieka do końca. Kieruje się w życiu Ewangelią, przyznaje się do Ewangelii i realizuje ją w praktyce - zaznaczał ks. Marsollek.
- Dookoła nas są dziesiątki ludzi, którzy sercem idą do innych ludzi, są z nimi. To osoby niedostrzegane i niedoceniane, dlatego traktuję tę nagrodę jako wyraz docenienia takiej postawy życiowej, która sprawia, że życie wokół nas jest prostsze, łatwiejsze i piękniejsze - podkreślała Teresa Brandys-Tylipska.
- W trudnym roku pandemicznym Chorągiew Harcerzy Ziemi Opolskiej powołała do życia Harcerskie Pogotowie Pandemiczne. W tej akcji ponad 30 harcerzy w czasie obostrzeń pandemicznych niosło pomoc starszym osobom w Opolu, Kluczborku, Głuchołazach, Prudniku i Głubczycach - mówił Piotr Wajs, prezentując działalność drugiego laureata. Harcerze włączyli się też w akcje „Paczka dla kombatanta” i „Chwała bohaterom” oraz w akcje upamiętniają 100. rocznicę powstań śląskich.
- Nie znałem postaci św. Peregryna, dlatego po informacji o przyznanej nagrodzie zainteresowałem się jego życiem. Zaniesiemy jego świadectwo życia do naszych instruktorów, by inspirował nas do działań. Żyjąc w świecie zamętu, mamy obowiązek nieść światło wśród młodzieży. To niezwykle trudne zadanie, gdyż ideały, o które walczymy i na których się wzorujemy, dziś nie należą do tego świata - mówił hm. Leszek Krzyżanowski, komendant chorągwi.
Andrzej Szymański przedstawił dorobek Elżbiety Bielnickiej-Moc, jej bogatą i wielowymiarową działalność pedagogiczną i także zaangażowanie we Wspólnocie Trudnych Małżeństw „Sychar”. - Charyzmatem tej wspólnoty jest wierność małżeńska, brak zgody na rozwód i wiara w to, że każde małżeństwo sakramentalne ma szansę być uratowane. Jednym z ważnych dzieł tej wspólnoty jest praca z małżeństwami w kryzysie w programie tzw. "12 kroków". Pani Elżbieta jako uczestniczka tego programu w grupie eksperymentalnej przepracowała na sobie kolejne kroki. Uznała ten program za bardzo dobry i pomocny. Rok później już jako prowadząca ten program rozpoczęła pracę z grupami - mówił.
Od 2004 roku Nagrodę Peregryna z Opola przyznaje Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” przy współpracy Wydziału Prawa i Administracji UO. - Na naszym opolskim gruncie chcemy promować autorytety, które mają ważny wkład w kształtowanie otaczającej nas rzeczywistości społecznej. Nagroda Peregryna z Opola przyznawana jest osobom i instytucjom, które w sposób szczególny przejawiają wrażliwość na ogólnie pojętą sprawiedliwość, cenią ją, miłują, a także realizują w różnych sektorach życia społecznego - wyjaśnia Alina Kostęska, przewodnicząca Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Opolu.
- Peregryn z Opola to postać bardzo ciekawa, z przełomu XIII i XIV wieku. Jest autorem pięknych kazań, z których przebija duch personalizmu. To także inkwizytor, który zapisał się bardzo pozytywnie i szlachetnie - mówi ks. dr hab. Piotr Sadowski, przewodniczący kapituły nagrody.