Bliżej siebie i bliżej Boga-Człowieka

"Odkrywamy coraz bardziej, jak wskutek erozji naszego życia duchowego wielokroć nie radzimy sobie z różnorakimi wyzwaniami codziennego życia" - napisał bp Andrzej Czaja w liście pasterskim na Boże Narodzenie.

Biskup Andrzej Czaja list pasterski pt. "Pan blisko jest, w Nim serca moc" rozpoczął od przywołania wersetu psalmu: "Odnów nas Boże i daj nam zbawienie".

"W aktualnej sytuacji, a mam na myśli nie tylko pandemiczne zagrożenie i związane z nim następstwa, słowa te nabierają szczególnego znaczenia. Odkrywamy bowiem coraz bardziej, jak wskutek erozji naszego życia duchowego wielokroć nie radzimy sobie z różnorakimi wyzwaniami codziennego życia, zwłaszcza z komunikacją i budowaniem relacji między nami, i jak to gorzko owocuje w życiu rodzinnym, parafialnym i społecznym. Aby temu zapobiec nie wystarczy lepiej zająć się duszą: podjąć terapię, duchowe ćwiczenia. Ponieważ stanowi ona nieśmiertelną zasadę naszego życia i jest w nią wpisane pragnienie Boga, potrzeba nam pomocy Boskiego Lekarza" - napisał biskup opolski.

W pierwszej części listu zachęca do uwielbienia Pana, na wzór Maryjnego Magnificat. "Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia mogą pobudzić naszą duszę do rozradowania się na nowo Panem. Mogą też przyczynić się do większego zjednoczenia się z Nim i nasza dusza może doznać uzdrowienia, ukojenia, wielkiego obdarowania. Trzeba jednak zadbać o jej oczyszczenie i z wiarą czerpać ze zwiastowania orędzia, które Kościół realizuje w okresie Bożego Narodzenia, czyli do Niedzieli Chrztu Pańskiego" - podpowiedział bp Czaja.

Podkreślił, że postawa Maryi jest wzorem przyjmowania Jezusa, wzorem czuwania przy Dzieciątku, a także dzielenia się Jezusem.

Drugą część listu pasterskiego bp Andrzej Czaja zatytułował: "Bliżej siebie, bliżej Boga-Człowieka". Przywołał spotkanie z papieżem Franciszkiem podczas wizyty ad limina apostolorum i słowa papieża Franciszka: " bliskość jest sprawdzoną »szczepionką« przeciwko »światowej duchowości«, tzn. duchowości, w której nie ma miejsca dla Boga i która pozbawia człowieka Bożego ducha. Zalecił nam wprost: Bądźcie blisko Boga, blisko ze sobą, blisko z prezbiterami, blisko z ludem Bożym" - napisał biskup.

"Moi Drodzy, dzielę się tym z Wami, bo jestem przekonany, że w naszych różnorakich relacjach wszyscy dziś szczególnie potrzebujemy właśnie bliskości. Gołym okiem widać jak bliskość między nami jest zaniedbana – w życiu rodzinnym, społecznym, parafialnym. Dlatego coraz więcej pośród nas obcości, obojętności, a nawet wrogości. Tymczasem te Święta Bożego Narodzenia stanowią wyjątkową okazję, by to zmienić. Są one najbardziej rodzinne i wpatrujemy się w Świętą Rodzinę, która jest ikoną bliskości. Objawia nam, że bliskość to coś więcej niż bycie razem. To splot otwartych serc ludzkich, pełnych miłości wzajemnej; to taka mocna duchowa więź, która daje poczucie bezpieczeństwa i nadaje sens temu, co trudne i bolesne w byciu razem. Dzieje się tak dlatego, że jest w niej coś z mocy Bożego Ducha, który rodzi w nas: radość, pokój, dobroć, wierność, cierpliwość, łagodność, czystość, opanowanie… By jednak w takiej bliskości żyć, trzeba się spotykać, posiedzieć razem, podjąć dialog, posłuchać, przebaczyć sobie, pojednać się ze sobą, darować urazy, wzruszyć się, czy nawet zapłakać; trzeba objąć się ramionami i przytulić do siebie. Dobrze też jest razem się pomodlić, pośpiewać kolędy, pójść do kościoła, na spacer. Można odwiedzić krewnych, sąsiadów, przyjaciół, wykonać telefon pojednawczy i z życzeniami. To proste gesty i ścieżki ku zbliżeniu i ku odnowie Bożego ducha w nas i pośród nas" - wskazał ordynariusz.

U końca listu bp Czaja nawiązał do 50. rocznicy ustanowienia diecezji opolskiej, która przypada w 2022 roku.

"Będziemy dziękować Boskiej Opatrzności za to, co jest naszym wspólnym dobrem i dziedzictwem. Będziemy też spoglądać w przód, zwłaszcza na młode pokolenie – z wielką troską o rozwój wiary w nim. Towarzyszyć nam będzie znak krzyża, który podarowałem i zadałem młodzieży na Górze św. Anny w czasie trwania tygodnia misyjnego Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Ufam, że nasza młodzież przejdzie z tym krzyżem przez poszczególne dekanaty naszej diecezji i przynagli nas do podjęcia zadania, które jest wpisane w hasło Jubileuszu: »Bliżej Boga-Człowieka«. Trzeba bowiem naszego zjednoczenia z Bogiem, podążania razem i wiernie za Jezusem, tworząc otwartą i służebną wspólnotę wiary. W uroczystość Objawienia Pańskiego nasz Złoty Jubileusz zostanie zapowiedziany i nastąpi etap wzmożonej modlitwy za Kościół Opolski. Obchody rozpoczniemy Mszą Krzyżma w Wielki Czwartek, a w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata zostaną zamknięte. O konkretnych wydarzeniach będę jeszcze informował, a już dziś proszę Was o więcej modlitwy za nasz Kościół i aktywny udział we wspólnym świętowaniu" - napisał biskup opolski.

List pasterski będzie odczytywany w kościołach diecezji opolskiej w IV niedzielę Adwentu, tj. 19 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..