Nowy numer 3/2022 Archiwum

Łaska odpustu w kościołach pw. św. Jakuba

Święty Rok Jakubowy został przedłużony, a biskup opolski wyznaczył kolejnych sześć kościołów odpustowych.

Jubileuszowy Rok Jakubowy, który miał trwać do końca 2021 roku, został przedłużony przez Penitencjarię Apostolską do 31 grudnia 2022 roku.

Przypomnijmy, że zgodnie z dekretem bp. Andrzeja Czai przez cały miniony rok w trzech kościołach stacyjnych w diecezji opolskiej można było uzyskać łaskę odpustu. Były to bazylika św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki w Nysie, kościół św. Jakuba Starszego w Raciborzu oraz kościół św. Jakuba Apostoła w Skorogoszczy.

Decyzją biskupa opolskiego z początkiem 2022 roku lista ta poszerzyła się o sześć kolejnych kościołów parafialnych: kościół św. Jakuba Starszego Apostoła w Debrzycy, kościół św. Jakuba Starszego w Lubrzy, kościół św. Jakuba Apostoła w Mechnicy, kościół św. Jakuba Starszego w Nasiedlu, kościół św. Apostołów Andrzeja i Jakuba w Pawłowiczkach i kościół św. Jakuba Apostoła w Prężynie.

W tych dziewięciu świątyniach odpust udzielany jest wiernym, którzy - odrywając się w duchu od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu - nawiedzą w formie pielgrzymki kościół stacyjny i pobożnie wezmą tam udział w obchodach jubileuszowych lub przynajmniej przez odpowiednio długi czas pozostaną na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i Świętego Jakuba Większego Apostoła.

"Jubileuszowe kościoły Jakubowe winny się stać miejscem, do którego przybywają pielgrzymi, aby pojednać się z Bogiem w sakramencie pokuty, dostąpić przywileju odpustów, przyznanych przez Penitencjarię Apostolską z powodu Roku Jakubowego oraz aby przez wstawiennictwo tego wielkiego patrona powierzać Opatrzności Bożej intencje własne i wspólnot, do których należą" - zapisał w dekrecie bp Czaja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy