Nowy numer 38/2023 Archiwum

Rozmowy młodych księży z księżmi emerytami

Dają interesujący wgląd w życie Kościoła na Śląsku w drugiej połowie XX wieku.

Na rynku ukaże się wkrótce książka „Życie spełnione” składająca się z rozmów z czternastoma księżmi emerytami diecezji opolskiej.

- Każda z tych rozmów ma dwa aspekty. Młodsi księża prowadzący rozmowę namawiają księży emerytów, by opowiedzieli o swoim życiu. Oczywiście ze szczegółami, z anegdotami. A potem próbują skłonić swojego rozmówcę do refleksji o duszpasterstwie, wydobyć rady dla młodszych księży, pytać o zmiany zachodzące w społeczeństwie i Kościele – mówi ks. Łukasz Libowski, pomysłodawca i redaktor książki.

Bohaterami tej książki są: Ks. Reinhold Porwol, ks. Hubert Mikołajec, ks. Gerhard Sobotta, bp Jan Bagiński, ks. Ryszard Kręciproch, ks. Helmut Porada, ks. Werner Szygula, ks. Andrzej Ziółkowski, ks. Antoni Komor, ks. Alfons Schubert, ks. Herbert Simon, ks. Jan Szywalski, ks. Helmut Sobeczko i ks. Wolfgang Globisch. Pięciu duchownych z tej listy zmarło w trakcie powstawania książki (bp Bagiński, ks. G.Sobotta, ks. Schubert, ks. Simon i ks. Sobeczko).

- W tych rozmowach odkryłem, że zmiany w Kościele są nieuniknione. To wyraźnie widać. Zmienia się rzeczywistość, w konsekwencji zmieniają się ludzie, a to pociąga za sobą zmiany w duszpasterstwie. Ta książka to pokazuje. Duszpasterstwo zawsze reaguje z opóźnieniem, ale zmiany są konieczne. Niejeden z rozmówców mówi: „ja już ludzi nie rozumiem, ja już nie rozumiem świata, już się nie nadaję do tej roboty”. My – młodsze pokolenie księży - musimy iść dalej – mówi ks. Libowski.

Rozmowy z księżmi emerytami przeprowadzało 9 księży młodszego pokolenia: ks. Mateusz Batóg, ks. Mariusz Drygier, ks. Artur Juzwa, ks. Arnold Klita, ks. Łukasz Libowski (redaktor całości i pomysłodawca książki), ks. Michał Ludewicz, ks. Damian Staniek, ks. Tomasz Wieliczko, ks. Michał Zurzycki.

 - Ta książka pokazuje księży także z innej, ludzkiej, zwyczajnej strony. Że mieli i mają swoje wielkie pasje jak np. ks. Porwol, dla którego był nią sport żużlowy i przez całą stronę książki potrafi z pasją opowiadać, jak za pomocą NRD-wskiego patentu można naprawić oponę! – mówi ks. Łukasz Libowski.


W sobotę 22 stycznia o godz. 15 w Cellarium  Doxa (ul. Koraszewskiego 7-9, piwnica) odbędzie się spotkanie promujące książkę „Życie spełnione. Rozmowy z opolskimi księżmi emerytami” z udziałem ks. Łukasza Libowskiego. Spotkanie, które będzie można obejrzeć także on-line na FB Doxa,  umili występ Izabeli Migocz (sopran) i Katarzyny Rzeszutek (piano).

Rozmowy młodych księży z księżmi-emerytami

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast