Bp Andrzej Czaja na nabożeństwie w opolskiej parafii ewangelicko-augsburskiej.
Bardzo się cieszę, że możemy to nabożeństwo ekumenicznie przeżywać i że gości u nas biskup opolski Andrzej Czaja. Przychodzimy w ramach chrześcijaństwa z różnych biegunów, orientacji pobożnościowych. Do jedności dążymy w królestwie Bożym. Są pewne przeszkody teologiczne, zaszłości historyczne, ale nie chcemy tego podkreślać. Chcemy podkreślać to, co do spotkania w Bożym królestwie prowadzi i obyśmy tej jedności doświadczali także w naszej doczesności. Bo czasem sami nie zdajemy sobie sprawy, jak blisko siebie jesteśmy. Nasze małżeństwa ekumeniczne są tego dobrym potwierdzeniem – powiedział ks. Wojciech Pracki, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu, witając zebranych na niedzielnym (23 stycznia) nabożeństwie w kaplicy przy ul. Pasiecznej.
Przy ołtarzu słowa Bożego zasiedli także ks.prof. Zygfryd Glaeser, ekumenista, oraz pastor Mariusz Muszczyński z zielonoświątkowego zboru „Ostoja” w Opolu. Było to nabożeństwo wpisane w kalendarz tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji opolskiej.
Kazanie wygłosił bp Andrzej Czaja, który zaczął od pozdrowienia zebranych w imieniu Kościoła na ziemi opolskiej. – My, chrześcijanie, zwłaszcza w Europie, znaleźliśmy się – na powrót dość nieoczekiwanie – w sytuacji Kościoła pierwszych wieków. Przychodzi nam dziś żyć w kulturze coraz bardziej obcej chrześcijaństwu. Są dziś nawet takie środowiska, które szerzą kulturę wrogą chrześcijaństwu. W tym jest podobieństwo do Kościoła pierwszych wieków. Ale inaczej niż wtedy, niestety, wielu z nas, wyznawców Chrystusa, gubi się. Wielu z nas uległo światu. Nie jest tak jak u początków, kiedy świat otwierał się na chrześcijaństwo. Dzisiaj chrześcijaństwo coraz bardziej ulega światu. Wielu z nas uległo światowej duchowości, w której brakuje miejsca na Boga. Zamiast troski o duchowość, o duchowy wymiar życia, pokazuje się bylejakość – mówił biskup opolski, zwracając uwagę, że dzisiejsza kultura przypomina kulturę cesarstwa rzymskiego – „chleba i igrzysk”.
– Jezus zwiastuje nam, że jest Pantokratorem, Panem Wszechświata. Tę prawdę w cerkwiach prawosławnych mamy postawioną zawsze przed oczy – zazwyczaj na sklepieniu głównej kopuły wymalowana jest ikona Pantokratora. To jest niesamowicie ważna prawda, którą nam Jezus zwiastuje: On jest Panem nieba i ziemi. Nie musimy się lękać, bo towarzyszy temu obietnica: Oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do końca świata. Jezus jest z nami! Jest Panem Wszechświata i Bogiem z Nami. Pantokratorem i Emmanuelem – mówił bp Czaja i przypominał, że Jezus zlecił swoim uczniom jedno zadanie: czynienia uczniami wszystkie narody.
Jako przykład wierności Ewangelii biskup opolski postawił chrześcijan Bliskiego Wschodu (którzy przygotowali materiały na tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan). – Chrześcijanie Bliskiego Wschodu są tak bardzo udręczeni. Wielu z nich zamęczono. Ich egzystencja na tych ziemiach, po których kroczył Jezus, jest zagrożona. Musimy się wiele modlić za nich, pamiętać o nich, musimy ich wspierać i dopominać się o to, by mogli tam żyć – mówił.
Na zakończenie biskup opolski udzielił zgromadzonym błogosławieństwa.