Do udziału w konkursach genealogicznych zachęcają dzieci i młodzież archiwiści i opolscy pasjonaci szukania rodzinnych historii.
Jest on świetną okazją, by poznać historię rodzinną i tajemnice przodków poprzez odkrywanie dokumentów, pamiątek i starych fotografii. I to właśnie jest celem ogólnopolskiego konkursu pt. "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna". Skierowany jest do uczniów klas VI szkoły podstawowej.
Zadaniem uczestników będzie stworzenie cyfrowego drzewa genealogicznego swojej rodziny w aplikacji konkursowej "Cyfrowe Drzewo Genealogiczne". Można w nim dodawać zdjęcia i opisy członków rodziny oraz gromadzić informacje potrzebne w konkursie. Zawiera też narzędzie pozwalające odnawiać stare zdjęcia, a wykorzystując sztuczną inteligencję opartą na modelu głębokiego uczenia (deep learning) dokonać nawet koloryzacji czarno-białego obrazu.
- Ważne jest nie tylko odtworzenie drzewa genealogicznego w głąb lub na szerokość, ale też znalezienie informacji o przodku, czasach i warunkach, w jakich żył; czym się zajmował. Uczestnicy mogą korzystać z pomocy rodziców, poznając przy tym rodzinne historie i opowieści, konsultować się z nauczycielami, ale wsparciem służą też pracownicy Archiwum. Udostępniamy zasoby Archiwów Państwowych ułatwiając znalezienie informacji o dalszych członkach rodziny. A wartością dodaną jest ciekawe spędzanie czasu z rodziną - zachęca Aleksandra Starczewska-Wojnar z AP w Opolu.
Pierwszym krokiem powinno być zebranie jak największej ilości podstawowych informacji. Do tego przydają się wszelkie dokumenty, metryki urodzin, ślubu czy zgonu. Podczas spotkań rodzinnych czy przeglądania dawnych albumów warto zeskanować też stare fotografie. To baza wyjściowa, z którą potem można zwrócić się do Archiwum. Organizatorami konkursu są Minister Edukacji i Nauki i Archiwa Państwowe, we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.
Zgłoszenia można przesyłać do 31 marca br. Szczegóły konkursu i regulamin na stronie Archiwa Rodzinne Niepodległej: www.archiwarodzinne.gov.pl/konkurs.
Taki konkurs może być początkiem pasjonujących odkryć. Materiały organizatoraTakże Stowarzyszenie Opolscy Genealodzy zachęca do poszukiwań swoich korzeni, organizując we współpracy z Archiwum Państwowym w Opolu i Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. E. Smołki w Opolu kolejną edycję konkursu "Moje drzewo genealogiczne - moja genealogia". Przeznaczony jest on dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich.
Zadaniem uczniowie szkół podstawowych jest przedstawienie historii swojej rodziny w graficznej formie drzewa genealogicznego (wywodu przodków) dowolną techniką plastyczną natomiast uczniowie szkół średnich powinni wykonać prezentację multimedialną (max. 25 slajdów) lub nagrać film (max. 6 min) na temat "Szkoła mojego przodka".
Zgłoszenia uczestników należy przesłać do 28 lutego na adres kontakt@genealodzy.opole.pl z dopiskiem "konkurs genealogiczny" w temacie/tytule. Same prace konkursowe można oddać od 10 do 20 maja. Szczegóły konkursu, niezbędne formularze zgłoszeniowe oraz regulamin można znaleźć na stronie www.genealodzy.opole.pl bądź www.opole.ap.gov.pl.
Ten konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży z szerszego przedziału wiekowego. Materiały organizatora