Cudowny obraz Matki Boskiej z Koźla można zobaczyć w Muzeum Ziemi Kozielskiej.
Sakralne zabytki pochodzące z kościoła pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej trafiły do kozielskiego muzeum na czas remontu świątyni. Na kilka najbliższych miesięcy została ona wyłączona z użytkowania. Pozwoliło to pokazać je bliżej w pobliskim muzeum, co jednocześnie pozwala przechować zwłaszcza najcenniejsze elementy bezpiecznie i w odpowiednich warunkach. Na co dzień bowiem większość tych eksponatów stanowi wyposażenie kościoła i są używane podczas nabożeństw.
Najcenniejszym zabytkiem jest pochodzący z XV w. obraz Matki Boskiej z Koźla.
- To wielki zaszczyt, zwłaszcza możliwość pokazania tego najstarszego obrazu maryjnego w diecezji opolskiej. Dla miasta, parafii i dla nas to historyczne wydarzenie, bo odkąd powstał, nie był nigdzie eksponowany - przyznaje Izabela Migocz, dyrektor Muzeum Ziemi Kozielskiej i kurator wystawy.
Obraz wprawdzie, podobnie jak w kościele - dla ochrony od światła, kurzu i zapewnienia stałych warunków znajduje się za szybą, mimo to wizerunek Madonny, zawieszony na wysokości wzroku zwiedzającego robi duże wrażenie. Pozwala to z zupełnie bliska kontemplować oblicza Maryi i Dzieciątka, wpatrzyć się w oczy Maryi, podziwiać jej piękne, smukłe dłonie, małe stópki Jezusa i inne detale. Odpowiednie światło wydobywa z ciemnego zwykle wizerunku piękne kolory: złoto, czerwień, głębię w rysach twarzy.
Monstrancję zwykle widzimy z odległości kościelnych łąwek. Mu można zachwycić się jej pięknem. Karina Grytz-Jurkowska /Foto GośćDr. I. Migocz wymienia też inne cenne przedmioty: pochodzące z 1691 roku złote cyborium, przepiękne monstrancje, relikwiarze, rzeźby, krzyż ołtarzowy, rzeźby i obrazy przedstawiające świętych, jedna z ksiąg parafialnych... Także tu zachwyt wzbudza precyzja i misterna praca twórców.
Przedłużeniem tej ekspozycji jest wystawa stała o śp. ks. Ludwiku Rutynie, wieloletnim proboszczu kozielskiej parafii.
Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających muzeum do końca remontu, najprawdopodobniej przez najbliższe pół roku, do końca lipca. Można ją oglądać we wtorek i czwartek od godz. 12:00 do 16:00, w środę między 14:00 a 19:00 a od piątku do niedzieli od 13.00 do 17.00 (ostatni wstęp pół godziny przed zamknięciem).
Więcej o wystawie w najbliższym wydaniu "Gościa Opolskiego" (nr 6/2022 na 13 lutego).