- Udział w programie "Powrót i odnowa" pozwala domknąć trudności doświadczane w obszarze emocjonalnym i duchowym w związku z przerwaniem ciąży - mówi psycholog Magdalena Król.
W Opolu odbędzie się konferencja szkoleniowa pn. „Psychologiczne konsekwencje przerywania ciąży - terapia i profilaktyka”. Trwają zapisy.
To szkoleniowe spotkanie poprowadzą członkowie Fundacji „Kłos” z Torunia, którzy przeszczepili na polski grunt program poaborcyjny Jonathana Jeffesa pn. „Powrót i odnowa”. Jest to program skierowany do kobiet, które przerwały ciążę, zmagają się z konsekwencjami i chcą doświadczyć ulgi w tym obszarze swojego życia.
Szczegóły będzie można poznać podczas konferencji, która zaplanowana jest w sobotę 9 kwietnia w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu (ul. Damrota 1). Spotkanie potrwa od 10.00 do 14.00. Wstęp i materiały są bezpłatne (kolejne edycje będą już płatne). Zapisy prowadzone są przez formularz dostępny na stronie powrotiodnowa.org.
Konferencja kierowana jest do nauczycieli, wychowawców, duchownych, terapeutów, psychologów, doradców życia rodzinnego, liderów i członków ruchów i organizacji społecznych/kościelnych, a także osób szeroko zainteresowanych tematem.
- Chcemy dotrzeć do szerokiego grona osób, by dzięki nim o programie mogło dowiedzieć się jak najwięcej kobiet. Na konferencji będzie m.in. mowa o tym, jak zapraszać do udziału w programie, jak to zrobić chociażby z ambony. Przekazane zostaną niuanse problemu ważne z punktu widzenia doradców i terapeutów - mówi Magdalena Król, która poprowadzi pierwszą opolską edycję programu.
- Poruszony zostanie też wątek dyskursu nt. aborcji, który obarczony jest dużym ładunkiem emocjonalnym. Nie powinno tak być, że bardzo delikatny temat jest stawiany na ostrzu noża. Dyskusja w obecnym kształcie nie pomaga, dlatego prowadzący konferencję wskażą, jakie komunikaty są pomocne, a jakie przeciwskuteczne - podkreśla M. Król.
W konferencji nie mogą wziąć udziału kobiety, które mają nieprzepracowaną traumę w tej dziedzinie życia. Te panie zaproszone są do udziału w prowadzonym w małych grupach cyklu „Powrót i odnowa”, który pomaga przepracować przeszłość. To cykl, który składa się z 9 cotygodniowych wieczornych spotkań i jednego dłuższego sobotniego.
- To, co kobiety przeżywają po przerwaniu ciąży i w jaki sposób to przeżywają jest możliwe do zrozumienia i wytłumaczenia. Co więcej te trudne przeżycia, w które wkrada się depresja, wejście w ciemność i niesienie ciężaru emocjonalnego naprawdę można rozbroić i wyjść na prostą. Udział w programie „Powrót i odnowa” pozwala domknąć trudności w obszarze emocjonalnym i duchowym doświadczane w związku z przerwaniem ciąży - zapewnia Magdalena Król.
- Pan Bóg dla każdej kobiety, również tej, która ma tak trudne doświadczenia, chce uzdrowienia i życia w wolności - podkreśla.
Wyjaśnia, że kurs ten nie jest terapią. Jest programem w połowie rekolekcyjnym, w połowie - terapeutycznym.
- Spotkania, które poprowadzę, będą bezpieczną przestrzenia, w której kobiety mogą dzielić się swoimi doświadczeniami i krok po kroku pracować nad różnymi emocjami i doświadczanymi konsekwencjami. Dołożę wszelkich starań, by zachować anonimowość uczestniczek programu. Czas spotkań nie będzie podany do publicznej wiadomości, tak by zapewnić im dyskrecję - podkreśla M. Król.
Zgłoszenia już trwają. Na stronie powrotiodnowa.org w zakładce „Znajdź kurs” jest podany numer kontaktowy.
Warunkiem udziału w kursie jest utożsamianie się choćby w minimalnym stopniu z wartościami chrześcijańskimi. Jeśli dla kogoś ten warunek początkowo wydaje się przeszkodą, może wziąć udział np. w Kursie Alpha, który wprowadza w doświadczenie odkrywania wiary i sensu.