W roku 50-lecia diecezji opolskiej bp Andrzej Czaja zachęca do złożenia jubileuszowej ofiary na trzy dzieła diecezjalne.
Biskup Andrzej Czaja, przywołując słowa papieża Franciszka, przypomina, że miłosierdzie Boga jest Jego odpowiedzialnością za ludzi. "Podobnie i my powinniśmy czuć i podejmować odpowiedzialność za naszych bliźnich w potrzebie" - zachęca biskup opolski.
Zwraca się do wiernych z prośbą o rozważenie możliwości złożenia jubileuszowej ofiary na trzy cele diecezjalne, którymi są wsparcie dalszej renowacji katedry, funkcjonowania i rozwoju "Domu Nadziei" oraz budowy kaplicy i remontu domu duszpasterstwa młodzieży na Górze św. Anny.
Dzieło renowacji katedry trwa od 2015 r. - Zakres prowadzonych prac jest ogromny, bo obejmuje restaurację zewnętrznych i wewnętrznych ścian i filarów katedry. Obecnie trwa remont wieży południowej połączony z montażem systemu przeciwpożarowego. Jak dotychczas, udało się zrealizować około 40 projektów, które w ostatnich 7 latach pozwoliły w znacznej mierze przywrócić pierwotny blask tej wyjątkowo pięknej gotyckiej świątyni - opisuje ks. Waldemar Klinger, proboszcz parafii katedralnej.
- Wszyscy wspierający modlitewnie i finansowo dzieło renowacji są otaczani modlitwą w każdą sobotę podczas Mszy św. o 7.00 przed cudownym obrazem Matki Bożej Opolskiej - zapewnia ks. Klinger.
Dom Nadziei funkcjonuje w Opolu od sierpnia 2020 r. Każdego dnia z pomocy korzysta w nim około 60 osób. - Dotychczas zdobyte doświadczenie pozwoliło ustalić dalszy kierunek działania. Potrzebą jest stworzenie miejsca, w którym mogłyby zamieszkać osoby chcące wyjść z bezdomności. W związku z tym bp Andrzej Czaja podjął decyzję o zakupie dawnego klasztoru sióstr sercanek w Dylakach z przeznaczeniem go na stacjonarny Dom Nadziei - opisuje s. Aldona Skrzypiec SSpS, jałmużnik biskupa opolskiego. - Dom, który został zakupiony na raty rozłożone na najbliższe 10 lat, służy pomocą osobom bezdomnym, a także uchodźcom z Ukrainy - wyjaśnia s. Aldona.
- Dom Duszpasterstwa Młodych to przestrzeń, którą można wykorzystać na spotkania dla ludzi młodych, w atmosferze domowej i rodzinnej wspólnoty. Na co dzień nazywamy go "Kurnikiem". Założeniem tego domu jest, aby młodzi ludzie sami troszczyli się o niego. Wiele prac młodzież już wykonała: pomalowała niektóre ściany, udekorowała pomieszczenia oraz zadbała o ogród. Dzięki temu wielu z nich czuje się tam naprawdę jak w domu - opisuje ks. Łukasz Knieć, diecezjalny duszpasterz młodzieży.
- Nasz budynek został wybudowany wiele lat temu, stąd koniecznie jest przeprowadzenie poważnych remontów i adaptacji. Najpilniejszą potrzebą jest zmiana systemu ogrzewania. Kolejnym ważnym i pilnym wyzwaniem jest remont łazienek, a następnie przebudowa klatki schodowej. Po tych pracach, zaplanowane jest zaadaptowanie pomieszczeń w dolnej części budynku do celów mieszkalnych. Największym z planów jest dobudowanie do budynku domu kaplicy, bo obecna kaplica jest za mała. Powyższe zadania przekraczają możliwości młodych i diecezjalnego duszpasterstwa młodzieży - wyjaśnia ks. Knieć.
Wszystkie te trzy dzieła można wesprzeć finansowo. Numery kont podane są na stronie diecezji opolskiej - TUTAJ