- Chrystus zawołał, Agnieszka odpowiedziała. To dla nas radość - mówił bp Andrzej Czaja.
Pani Agnieszka dziękowała kapłanom, którzy ją prowadzili i prowadzą, przyjaciołom, bliskim, wspólnocie dziewic i wdów konsekrowanych, a także wspólnocie lectio divina prowadzonej przez ks. Andrzeja Demitrowa oraz wspólnocie Domu Nadziei. - Ostatnio ta wspólnota mocno kształtuje moje życie i serce. W Domu Nadziei miłość do Pana mogę przekuwać na konkretny czyn - mówiła.
- Cieszymy się, że to już drugi obrzęd konsekracji dziewicy przeżywany w naszej parafii - mówił ks. proboszcz Waldemar Klinger. - Agnieszko, od tej pory niech twoje życie płynie nie tyle dla siebie, co dla Chrystusa i Jego rodziny, również parafialnej. O to się modlimy - podkreślał proboszcz.
Dziewica konsekrowana jest w świecie znakiem Królestwa Bożego, w duchu Ewangelii naśladuje Chrystusa. Przed biskupem zobowiązuje się do życia w czystości, gorliwego życia sakramentalnego i odmawiania Liturgii Godzin. Symbolem jej oblubieńczego związku z Jezusem jest obrączka.
- To osoby, które żyją w świecie, wykonują różne zawody, same się utrzymują, a przy tym żyją duchem Ewangelii, duchem życia oddanego Panu Bogu - mówi ks. Hubert Sklorz.
Formacja kandydatek trwa około 5 lat. Najpierw składają one czasowy ślub czystości, a dopiero potem ślub wieczysty. Warunkiem koniecznym jest ukończony 25. rok życia.
- W Polsce jest już około 350 dziewic konsekrowanych. To odkryta na nowo forma życia znana z czasów pierwszego Kościoła. Właściwie była to pierwsza forma życia oddanego Panu Bogu. Zapiski związane z tą formą życia mamy m.in. w biografii św. Antoniego. Jest taki moment, kiedy młody Antonii podejmuje drogę życia pustelniczego i zastanawia się, co zrobić ze swoją młodszą siostrą, wpada na pomysł, by oddać ją w opiekę dziewicom, które w jego miejscowości prowadziły życie oddane Panu Bogu - mówi ks. Sklorz.
- Potem ta forma życia zaginęła. Bardzo żywiołowo rozwijało się życie pustelnicze, rozwijały się kolonie pustelników, a także zaczątki wspólnot monastycznych, zakonnych. W wiekach średnich obrzęd konsekracji dziewicy zachował się tylko we wspólnotach kontemplacyjnych, zamkniętych. Dziewictwo konsekrowane jako forma życia odrodziło się po Soborze Watykańskim II - wyjaśnia ks. Sklorz.