Chcą być duszpasterzami otwartymi na ludzi, dyspozycyjnymi, kreatywnymi, a przede wszystkim żyjącymi w bliskiej relacji z Chrystusem.
Sylwetki diakonów, którzy w wigilię Zesłania Ducha Świętego przyjmą w katedrze opolskiej święcenia prezbiteratu, prezentujemy w galerii - ZOBACZ.
Przyszli księża w marcu, kiedy gościli w redakcji "Gościa", dzielili się m.in. tym, jakimi chcą być duszpasterzami, a także co postrzegają jako wyzwanie dla Kościoła.
- Współcześnie wyzwaniem jest pokazanie żywego Kościoła ludziom, którzy są gdzieś daleko od Niego, których wiara osłabła. Chodzi o to, by i oni mogli doświadczyć żywego Boga. Dlatego wyzwaniem dla wierzących jest dzielenie się doświadczeniem Boga i stanięcie w prawdzie - podkreśla diakon Krzysztof Bawełkiewicz z parafii Wniebowzięcia NMP w Niemodlinie. Potwierdza to diakon Dominik Czaja z Rusocina, który największe wyzwanie, jakie stoi obecnie przed Kościołem, widzi w obojętności ludzi na wiarę i Boga.
- Potrzeba ukazania ludziom, że wiara w Jezusa pociąga za sobą bycie w Kościele. Wyzwaniem jest ukazanie piękna i wartości Kościoła w życiu konkretnego człowieka. Akcent trzeba kłaść na relację z Jezusem, zwłaszcza teraz, kiedy po różnych aferach ludzie utracili zaufanie do Kościoła - zauważa diakon Dominik Sowa z parafii NSPJ w Starej Kuźni.
Obok faktu, że coraz więcej osób ochrzczonych żyje tak, jakby Boga nie było lub Kościół nie był im potrzebny, diakon Damian Wieczorek z Bierawy dostrzega też szansę w tym, że "wzrasta liczba tych, którzy wierzą świadomie i z przekonaniem".
- Wyzwanie dla Kościoła dostrzegam w zaangażowaniu młodzieży w życie parafii. Potrzeba też świadectwa i dobrego przykładu ze strony duchowieństwa - wskazuje diakon Paweł Korsan z parafii św. Tomasza w Kietrzu.
Wśród pożądanych cech współczesnego duszpasterza przyszli księża wymieniają przede wszystkim troskę o osobistą więź z Chrystusem. Wskazują na konieczność bycia otwartymi na każdego człowieka, na umiejętność wysłuchania, a także na potrzebę pełnego zaangażowania w posługę. - Ksiądz musi być człowiekiem z pasją, cieszącym się życiem zgodnym z Ewangelią - zaznacza diakon Mateusz Cerkowniak z Karłowic Wielkich.
Diakon Michał Sośnik widzi konieczność ewangelizowania w mediach społecznościowych. Podkreśla, że internet jest obecnie terenem misyjnym, dlatego już od jakiegoś czasu prowadzi kanały na TikToku i Facebooku. Dostrzega także konieczność większej otwartości na osoby świeckie, by dać im potrzebne zaplecze, aby również mogły nieść Ewangelię w swoich środowiskach życia.
W kim przyszli księża widzą wzór kapłaństwa? Między innym w bł. ks. Jerzym Popiełuszce czy w św. Josemaríi, założycielu Opus Dei. - Bł. ks. Popiełuszko jest wzorem odwagi i oddania sprawie, w którą wierzył. Wzorem dla mnie jest jego postawa wobec wszystkich ludzi - zaznacza diakon Krzysztof Bawełkiewicz. - Św. Josemaría Escrivá de Balaguer to mój ulubiony święty i osobisty patron dla mnie. On całe swoje życie pięknie realizował - podkreśla diakon Dominik Sowa.
Diakon Mateusz Cerkowniak z parafii św. Marii Magdaleny w Karłowicach Wielkich wskazuje na swojego proboszcza. - Ks. proboszcz Wiesław Siwik swoją postawą i zaangażowaniem duszpasterskim zawsze mi imponował. Cenię go za zapał, profesjonalizm i za normalność w dobrym tego słowa znaczeniu - podkreśla diakon Mateusz.
Również diakon Michał Sośnik z Opola-Sławic wskazuje na swojego emerytowanego proboszcza. - Ks. prałat Piotr Kondziela jest dla mnie wzorem duszpasterza i katechety otwartego na innych, który kapłaństwo realizuje w wymiarze służby Caritas - zaznacza diakon Michał.
Natomiast diakon Dominik Czaja z Rusocina wymienia księży józefitów, posługujących w jego rodzinnej parafii - ks. Józefa Olaka OSJ i ks. Tadeusza Skolimowskiego OSJ. - Są to kapłani, którzy imponują mi swoim życiem i posługą" - podkreśla.
- Święty Franciszek był diakonem, ale na mojej drodze powołania kapłańskiego to głównie na nim się opieram. On postawił wszystko na jedną kartę, to znaczy z hulaszczego trybu życia radykalnie przeszedł na stronę Boga. Był wśród tych, którzy są najbardziej opuszczeni. Przemawia do mnie prostota jego powołania i radykalne pójście za Jezusem - dzieli się diakon Wojciech Hejczyk z parafii Matki Bożej w Raciborzu.
Z kolei dla diakona Damiana Wieczorka z parafii Trójcy Przenajświętszej w Bierawie wzorem kapłaństwa są Benedykt XVI, którego ceni za mądrość, abp Fulton J. Sheen, którego ceni za sposób przepowiadania Ewangelii, a także wielu księży spotkanych w codziennym życiu, szczerze oddanych Kościołowi.
Do udziału w uroczystości święceń kapłańskich, a także do modlitwy w intencji diakonów zachęca bp Andrzej Czaja w specjalnie wydanej odezwie - CZYTAJ TUTAJ.