Wydział Katechetyczny nagrodził laureatów konkursów diecezjalnych. Posypały się nagrody i wyróżnienia.
Podczas gali, która odbyła się w czwartek 9 czerwca w Opolu, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej nagrodził laureatów Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej ŻAK, Diecezjalnego Konkursu Artystycznego, diecezjalnego etapu XXXII Olimpiady Teologii Katolickiej Płock 2022 oraz ogólnopolskiego konkursu pn. Olimpiada Wiedzy i Wartości w Sporcie.
- Oto jest dzień, który dał nam Pan. To dla mnie wyjątkowy, jedyny taki dzień, bo to finał wszystkich naszych konkursów. Patrzę na was z podziwem i dziękuję wam za to, że w życiu chcecie więcej wiedzieć, lepiej postępować, że chcecie dzielić się swoimi talentami. Dlatego tutaj dzisiaj jesteście - podkreślał ks. Jerzy Kostorz, dyrektor wydziału katechetycznego.
- Święty Jan Bosko, który był wielkim i mądrym wychowawcą, zapytany o to, czym się powinien wyróżniać i charakteryzować dobry wychowawca, odpowiedział, że dobry wychowawca powinien tysiąc razy mówić wychowankowi to samo i liczyć na to, że za tysiąc pierwszym razem on to przyjmie, zaakceptuje i wykona. Wychowawca musi być przyjazny i stanowczy - mówił bp Rudolf Pierskała.
Następnie zwrócił się do katechetów, nauczycieli, wychowawców i rodziców. - Okazaliście się cierpliwymi i przyjaznymi w wychowaniu. Dzięki waszej cierpliwości i wytrwałości wasi uczniowie osiągnęli sukces. To nasza wspólna radość - podkreślił bp Pierskała.
Część artystyczną spotkania stworzyły Zuzia i Julia Leśniewskie, uprawiające akrobatykę powietrzną. Dziewczyny reprezentowały Opolszczyznę na Mistrzostwach Świata w Dubaju. Ich fantastyczne pokazy przedzielały kolejne ceremonie wręczania nagród.
W diecezjalnym etapie Olimpiady Teologii Katolickiej, który w tym roku przebiegał pod hasłem "Oblicza Miłosierdzia w nauczaniu i praktyce Kościoła", najwięcej punktów zdobyła Hanna Kała z LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Strzelcach Opolskich. Drugie miejsce zajęła Weronika Otlik z ZSO nr 1 w Raciborzu, a trzecie miejsce - Rafał Klose z I LO w Kędzierzynie-Koźlu.
- Pani katechetka przygotowywała mi notatki, z których mogłam powtórzyć materiał. Sama też wiele czasu poświęciłam w domu na czytanie materiałów i przygotowanie swoich notatek. Warto brać udział w konkursach religijnych, bo dzięki nim zdobywamy wiedzę o Bogu i o tym, jak możemy pięknie żyć. Widzę, że udział w tym konkursie bardziej zbliżył mnie do Kościoła. Chcę jeszcze lepiej poznać św. Faustynę Kowalską - mówi Hanna Kała.
- Jestem ogromnie dumna z Hani. Była rewelacyjna w pierwszym etapie, świetnie wypadła w drugim - mówi Sabina Bęben, katechetka Hanny. Okazuje się, że młodzież jest zainteresowana konkursami religijnymi, a jedną z zachęt jest możliwość zdobycia indeksu wyższej uczelni. - Na początku roku szkolnego przedstawiłam harmonogram wszystkich możliwych konkursów. W tym roku około 40 moich uczniów wzięło udział w 7 konkursach i olimpiadach - podsumowuje pani Sabina.
W finale ŻAK-a, który przebiegał pod hasłem - nawiązującym do złotego jubileuszu diecezji - "Bliżej Boga, bliżej człowieka", w etapie szkolnym wzięło udział 1093 uczniów. W etapie rejonowym zmagało się 173 z nich, a do finału awansowało 46 uczniów z klas IV-VI i 70 uczniów z klas VII-VIII.
W młodszej kategorii wiekowej najwięcej punktów zdobyła Helena Wróbel z PSP w Luboszycach. Kolejne dwa miejsca zajęły uczennice PSP w Chrząstowicach: Laura Rudnicka i Klara Misiurska.
W starszej kategorii wiekowej zwyciężyła Martyna Kaplita z PSP w Luboszycach, a tuż za nią uplasowała się jej siostra Paulina Kaplita, która zdobyła tylko jeden punkt mniej łącznie w trzech etapach konkursu. Trzecie miejsce zajęła Magdalena Gębska z SP w Krzanowicach.