Nowy numer 17/2024 Archiwum

A Kościół trwa...

Jubileuszową wystawę przygotowaną przez Archiwum Państwowe można oglądać od dziś w opolskiej katedrze.

Ekspozycja pt. „A Kościół trwa... Jubileusz diecezji opolskiej 1972-2022” została przygotowana z okazji 50-lecia utworzenia diecezji opolskiej. Jej kuratorem jest Barbara Sypko z Archiwum Państwowego w Opolu, zaś opracowaniem graficznym zajął się Mirosław Słomski. Można ją oglądać od 28 czerwca - w tym dniu, w 1972 roku, czyli  dokładnie 50 lat temu Ojciec Święty Paweł VI podpisał bullę ustanawiającą nowe diecezje na Ziemiach Północnych i Zachodnich, w tym także opolską.

- Jest to wkład naszego archiwum w obchody jubileuszowe - opowiada o wystawie prof. dr hab. Mirosław Lenart, dyrektor AP w Opolu. - Przedstawia perspektywy 50 lat działania diecezji z zachowanych w Archiwum Państwowym w Opolu, archiwum archidiecezjalnym i kilku innych instytucjach materiałów, które przedstawiają skomplikowaną historię jej powstania, bo przecież została utworzona w czasach nieprzyjaznych Kościołowi, gdy tu, na Ziemiach Odzyskanych dopiero rozpoczęła się dyskusja na temat przynależności organizacyjnej tych terenów do Kościoła, ten obszar musiał zostać na nowo zdefiniowany po przesunięciu granic po II wojnie światowej. Stąd też, raz ze względu na istniejącą strukturę kościelną, dwa - na sytuację polityczną biskupi, którzy działali tu mieli sporo problemów przy organizacji placówek, parafii, rozbudowy struktury kościelnej. O tym też opowiada wystawa, o diecezji także przez pryzmat kolejnych biskupów zarządzających diecezją: Franciszka Jopa, Alfonsa Nossola po obecnego biskupa Andrzeja Czaję - tłumaczy. Musieli oni ją zjednoczyć i zintegrować a obszar ten był po wojnie demograficzną mozaiką ludności: jedni mieszkańcy czekali na wysiedlenie, inni na pozytywną weryfikację, równolegle przybywali ekspatrianci z byłych Kresów Wschodnich i przesiedleńcy z Polski centralnej.

Ustawione w bocznej nawie kolejne plansze przedstawiają najważniejsze dokumenty, począwszy od bulli papieskiej, mapę obszaru nowoutworzonej, dziś mającej już 50 lat diecezji czy postacie pasterzy opolskiego kościoła od czasu utworzenia diecezji do chwili obecnej.

A Kościół trwa...   Bulla papieża Pawła VI - to ta decyzja zapoczątkowała działalność diecezji opolskiej jako nowej jednostki administracyjnej, bo oczywiście chrześcijaństwo, parafie i inne struktury istniały już dużo, dużo wcześniej. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Na wystawie zaprezentowano materiały źródłowe pochodzące z Archiwum Państwowego w Opolu, Archiwum Diecezjalnego w Opolu, parafii katedralnej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Opolu-Grudzicach, opolskiej kurii biskupiej oraz fotografie autorstwa Jerzego Stemplewskiego.

- Są wśród nich dotyczące relacji między organem zarządzającym tych terenem, czyli partii (PZPR), pierwszymi sekretarzami i poszczególnymi biskupami. Prócz dokumentów odnośnie funkcjonowania w tych relacjach politycznych, zwłaszcza do 1989 r. pokazujemy tez bullę papieską powołującą diecezję, ale też powołujące na tron biskupi kolejnych ordynariuszy. Staraliśmy się spośród wszystkich dokumentów wybrać te najważniejsze - dodaje dyrektor opolskiego archiwum.

- Zaproponowany tytuł ekspozycji zwraca uwagę na fundamentalną prawdę o Kościele, którego trwanie, nawet w czasach wyjątkowo trudnych, odnosi się do samego Jezusa Chrystusa - podsumowuje wystawę ks. dr Waldemar Klinger, proboszcz parafii katedralnej. Dziękując osobom zaangażowanym w przygotowanie jej dodaje: - W tym działaniu widzę wyraz głębokiego zrozumienia znaczenia naszej diecezji we współczesnej historii miasta i regionu.

Wystawa ma charakter objazdowy - do czasu zamknięcia katedry na czas dalszego remontu będzie ją można oglądać właśnie tam, później będzie prezentowana w większych kościołach diecezji opolskiej.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy