Wystawę "Pokolenie Baczyńskiego" od dzisiaj można oglądać w Opolu na deptaku przy pl. Wolności.
Sylwetki kilkunastu najwybitniejszych Polaków z pokolenia urodzonego po odzyskaniu w 1918 r. niepodległości przez Polskę prezentuje otwarta dzisiaj w Opolu wystawa IPN pt. „Pokolenie Baczyńskiego”.
- Dlaczego ta wystawa jest ważna dla Opola? Są na niej postaci związane z Opolem. Jest Maria Bakka-Gierszanin, aktorka, która jeszcze w wieku 90 lat była czynna zawodowo, ale debiutowała w teatrze w Opolu. Jest tu też Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent Rzeczpospolitej na uchodźstwie i honorowy obywatel Opola, żołnierz spod Monte Cassino - powiedziała dr Iwona Demczyszak, naczelniczka Delegatury IPN w Opolu otwierając wystawę.
Na wystawie prezentowane są także postaci najwybitniejszych duchownych „pokolenia Baczyńskiego”: Karol Wojtyła, Jan Olszański (biskup kamieniecko-podolski), Franciszek Blachnicki (twórca ruchu Światło-Życie). „Pokolenie to przeniosło etos dawnej Rzeczypospolitej do Polski odrodzonej po 1989 r. Jego ostatni przedstawiciele mają nawet 100 lat. Odchodząc, pozostawiają po sobie pamięć najtragiczniejszej doświadczonego, ale i najpiękniejszego pokolenia, jakie dotychczas wydał nasz naród” – czytamy we wprowadzeniu do wystawy.
- Historia to jest lekcja, którą trzeba odrobić, żeby wyciągnąć z niej wnioski. Wojna wydawała się bardzo odległa, tymczasem wojna jest całkiem niedaleko od nas i dotyka ludzi takich samych jak my, dosłownie. My ich spotykamy, oni są między nami, pracują, chodzą do szkół, czasem mieszkają po sąsiedzku i doświadczają strasznych rzeczy. Takich jak te osoby, które możemy poznać na wystawie. Dlatego te ich piękne, choć doświadczone wojną życiorysy są lekcją jak w trudnych czasach zachować się w sposób godny, jak postępować wobec drugiego człowieka, jak być dobrym Polakiem, patriotą, ale przede wszystkim - jak być dobrym człowiekiem - powiedział prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.