Nowy numer 17/2024 Archiwum

Trzech laureatów nagrody Hyacinthus Opoliensis

W sobotę odbędzie się gala wręczenia nagrody Hyacinthus Opoliensis. To uhonorowanie osób, które znacząco przyczyniły się do kulturowego i duchowego rozwoju Śląska Opolskiego.

Uroczysta gala wręczenia nagrody Hyacinthus Opoliensis odbędzie się w sobotę 22 października o 17.00 w auli Muzeum Diecezjalnego w Opolu. Statuetki otrzyma troje świeckich.

Rajmund Adamietz, który od wielu lat angażuje się w pomoc najbardziej potrzebującym, wspierając wielorakie akcje charytatywne i społeczne. Laureat znany jest także z troski o zachowanie bogatego dziedzictwa kulturowego Śląska Opolskiego.

Alfred Bączkowicz, który od ponad pięćdziesięciu lat zaangażowany jest w kształt i rozwój muzyki liturgicznej w Diecezji Opolskiej. Bogata osobowość laureata - wybitnego organisty i kompozytora, charyzmatycznego wykładowcy, szanowanego pedagoga, kompetentnego członka Komisji Liturgicznej – wpisała się złotymi literami w historię naszej diecezji oraz w serca wielu muzyków kościelnych. Nieoceniony jest także wkład Pana Alfreda Bączkowicza w rozwój prężnie działającego dziś Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, kiedyś Studium Muzyki Kościelnej.

Mateusz Kłosek, który słowem, przykładem i zaangażowaniem wielowymiarowo ukazuje wartości chrześcijańskie jako nadrzędne w życiu człowieka. Pośród szerokich działań Laureata znalazły się także i te, które wspomagają Biskupa Opolskiego w misji głoszenia Ewangelii.

Nagroda Hyacinthus Opoliensis została ustanowiona przez biskupa opolskiego Andrzeja Czaję w 2012 roku, w 40. rocznicę ustanowienia diecezji opolskiej. Stanowi najwyższe wyróżnienie przyznawane osobom świeckim, które znacząco przyczyniły się do rozwoju kulturowego i duchowego diecezji. Statuetka nawiązuje do św. Jacka - Hyacintha, urodzonego w Kamieniu Śląskim, patrona kościelnej metropolii górnośląskiej.

W 2013 r. pierwszą laureatką nagrody była Teresa Sienkiewicz-Miś, pierwsza i wieloletnia redaktorka Opolskiego Gościa Niedzielnego. 

W 2014 r. statuetkę otrzymała Gerlinde Back, która wówczas od ponad 20 lat organizowała i prowadziła dla kleryków letnią szkołę pastoralno-językową we Frankfurcie nad Menem. A już w latrach 80. XX wieku towarzyszyła o. Wolfgangowi Tararze SJ w pierwszych podróżach z pomocą charytatywną dla diecezji opolskiej i Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego w Nysie, wówczas m.in. bogato wyposażona została seminaryjna biblioteka.

W 2016 r. uhonorowani zostali Antonius Hommelsheim, który znacząco przyczynił się do założenia i rozwoju Caritas Diecezji Opolskiej oraz rozpoczęcia diecezjalnej działalności bibliotecznej, a także prof. Remigiusz Pośpiech, który kierował Studium Muzyki Kościelnej. Prowadził wykłady z muzyki religijnej w diecezjalnym Instytucie Teologiczno-Pastoralnym Filii KUL w Opolu, a z Uniwersytetem Opolskim związany jest od początku jego istnienia. W 2010 r. zainicjował nowy kierunek studiów licencjackich - muzykologię.

W 2019 r. laureatką nagrody została Krystyna Winiarska, zaangażowana w tworzenie struktur duszpasterstwa rodzin. Jest nauczycielką i wychowawczynią prawie wszystkich doradców rodzinnych pracujących w diecezji opolskiej, wyszkoliła setki ludzi z wychowania do życia w rodzinie na kursach, studiach teologicznych i podyplomowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy