- Te trzy poruszenia serca gromadzą nas na liturgii, która jest ziemskim pożegnaniem zmarłego papieża Benedykta XVI przez Kościół opolski - mówił bp Waldemar Musioł na początku Mszy św. żałobnej.
Msza św. żałobna za zmarłego papieża seniora Benedykta XVI została odprawiona w środowy wieczór, 4 stycznia w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu. Koncelebrowali ją bp Waldemar Musioł, bp Rudolf Pierskała, bp Paweł Stobrawa oraz 9 kapłanów.
Biskup opolski Andrzej Czaja w tym czasie był już w Rzymie, gdzie w czwartek będzie uczestniczył w pogrzebie zmarłego papieża seniora.
Bp Waldemar Musioł wskazał na trzy poruszenia serca: pamięć, wdzięczność i nadzieję. - Pamięć o wielkim, mądrym, ale też i niezwykle skromnym, wielkodusznym papieżu. Wdzięczność za jego życie i posługiwanie, za świadectwo jego wiary, która zawsze była subtelnym intelektualnym poszukiwaniem, a jednocześnie prawdziwym przylgnięciem do Jezusa. Wdzięczność za świadectwo jego miłości do Kościoła, której dał wyraz przez przyjecie, wierne realizowanie rozmaitych posług i powołań, do których Bóg go wezwał. Wreszcie za ślady jego obecności także w naszym opolskim Kościele, zwłaszcza w czasach kardynalskich - mówił bp Musioł.
Zachęcał do realizowania duchowego testamentu papieża Benedykta XVI, w którym napisał: "Trwajcie mocni w wierze, nie dajcie się zwieść.", a także do zgłębiania jego życia i posługi.
Homilię wygłosił bp Rudolf Pierskała. Przypomniał najważniejsze fakty z życia papieża Benedykta XVI, również te związane z przyjaźnią z abp. Alfonsem Nossolem i pobytami w diecezji opolskiej.
- Jego związki z naszą diecezją miały miejsce już w latach 70. XX wieku, kiedy zaprzyjaźnił się z naszym abp. Alfonsem Nossolem, wówczas teologiem na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Kilkukrotnie przebywał w naszej diecezji, m.in. po pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II na Górze św. Anny w 1983 roku przewodniczył pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców i odwiedził kilka opolskich parafii: Brożec, Kąty Opolskie, gdzie na filii Chorula wmurował kamień węgielny pod budowę kościoła, i Krowiarki. W 2001 roku jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary uczestniczył w inauguracji roku akademickiego na Wydziale Teologicznym UO - wspominał bp Pierskała.
Nawiązał do słów, że praca i modlitwa muszą chodzić w jednej parze, które kard. Ratzinger mówił w czasie pobytu w Choruli. - On tak przeżył całe swoje życie, i kapłańskie, i biskupie, i papieskie. Módl się i pracuj. To benedyktyńska zasada - podkreślił biskup.
Papieża Benedykta nazwał poszukiwaczem Jezusa. - Iluż z nas spotkało się z Ojcem Świętym Benedyktem XVI na różnych audiencjach. Byliśmy w Rzymie, mogliśmy z bliska czy z daleka słuchać go i zobaczyć jego posługę pokorną, mądrą, świętą, przemawiającą i odkrywającą ciągle Jezusa. Poszukiwanie obecności Jezusa przejawiało się przez całego jego życie. Poszukiwacz Jezusa. On poszukiwał prawdy, a tą prawdą jest Jezus - mówił bp Pierskała.
Wskazywał też na fragmenty nauczania Benedykta XVI o dziecięctwie Bożym, zachęcając do zobaczenia w zmarłym papieżu wzoru ufności Bogu Ojcu.
Na koniec Mszy św. biskup Musioł zaintonował Te Deum.