Nowy numer 13/2024 Archiwum

Czyńcie dobro, szukajcie sprawiedliwości

"Wraz z innymi wyznawcami Chrystusa błagajmy Boga, który jest Źródłem wszelkiego pokoju, by swoją łaskawością skruszył twarde serca i umysły tych, którzy nie czynią pokoju, lecz szerzą niezgodę, nienawiść, śmierć i zniszczenie" - napisał biskup opolski Andrzej Czaja.

Biskup opolski Andrzej Czaja skierował do diecezjan list pasterski z okazji nadchodzącego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Hasłem tegorocznego tygodnia ekumenicznego są słowa z Księgi Izajasza: "Czyńcie dobro, szukajcie sprawiedliwości". Zaproponowali je chrześcijanie z Rady Kościołów Minnesoty w USA.

"Nawiązali do własnych historycznych doświadczeń, kiedy to nierówności rasowe i wewnętrzne problemy w Minnesocie doprowadziły do cierpienia i śmierci wielu rdzennych mieszkańców tego stanu. W 1862 r. odbyła się tam największa masowa egzekucja w historii USA. Po tzw. powstaniu Dakotów, dzień po Bożym Narodzeniu, powieszono 38 członków rdzennej ludności. Skazani, przed śmiercią, solidarnie wyśpiewali hymn: »Liczne i wielkie, Boże, są Twoje dzieła«, stając się w ten sposób świadkami wiary w Jezusa Chrystusa i w Jego zwycięstwo nad złem i śmiercią. Ich mężne świadectwo wiary, niezłomność zawierzenia Bogu siebie, swoich rodzin i ojczyzny w obliczu niesprawiedliwej śmierci, może dziś być dla wielu ludzi dotkniętych cierpieniami wojny swego rodzaju punktem odniesienia, że ostatecznie zło zawsze przegrywa, a jedynie dobro ma w sobie dynamizm jednoczenia" - napisał bp Czaja.

W kolejnych częściach listu ordynariusz rozważa obie części tegorocznego motta tygodnia ekumenicznego, a więc: czynienie dobra i szukanie sprawiedliwości.

"Dbajmy o to, by wspierać każdego człowieka w potrzebie, okazywać sobie nawzajem jak najwięcej dobroci, serdeczności, czułości, i przykładem takiego postępowania rozwijać dobroć i miłość w sercach dzieci i młodzieży" - zachęcił ordynariusz, dziękując za pomoc niesioną narodowi ukraińskiemu.

Biskup Czaja nakreślił, że w Biblii szukanie sprawiedliwości oznacza życie zgodne z wolą Bożą. "Chodzi nie tylko o wypełnianie przykazań, lecz także o pokorne obcowanie z Bogiem. Dlatego w Nowym Testamencie Pan Jezus jest uosobieniem tak rozumianej sprawiedliwości. Okazuje się bowiem, że w szukaniu sprawiedliwości najważniejsze jest zatroskanie o dobrą relację z Bogiem, którą warunkuje nasza pokora, uniżenie" - napisał.

"Zajęci mocno doczesnością, zaspokajaniem swoich dążeń, pragnień, potrzeb i dochodzeniem swoich praw zaniedbujemy poszukiwanie sprawiedliwości, którą Bóg nam oferuje na drodze budowania z Nim, jeśli nie zażyłej, to przynajmniej poprawnej relacji, opartej na pokorze i posłuszeństwie. Jako wyznawcy Chrystusa urzeczywistnianie takiej sprawiedliwości jesteśmy winni światu, dla którego mamy być światłością. Tego świadectwa sprawiedliwego życia nas, chrześcijan, bardzo potrzebuje nasze społeczeństwo udręczone toksycznymi sporami, konfliktami, podziałami, które w roku wyborczym mogą się jeszcze nasilić, mogą przynieść wiele krzywd i zranień i dać wiele zgorszenia młodemu pokoleniu" - napisał biskup.

U końca listu zaprosił do udziału w nabożeństwach i spotkaniach ekumenicznych. Plan wydarzeń:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy