W wieczorze uwielbienia w zborze wspólnoty "Ostoja" w Opolu wzięli udział chrześcijanie z różnych Kościołów.
W tym roku w opolski program Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan po raz pierwszy wpisany został wieczór modlitwy i uwielbienia "Bliżej nieba", który cyklicznie organizowany jest w Kościele zielonoświątkowym w Opolu.
- Zaprosiliśmy do nas chrześcijan z innych Kościołów, byśmy razem modlili się i uwielbiali Pana Boga. Myślę, że uwielbienie jest tym, co nas łączy. W naszych Kościołach śpiewamy podobne pieśni, słuchamy tych samych zespołów uwielbieniowych. Ten wymiar nas do siebie zbliża - mówi pastor Oliwier Cieślar.
Ekumeniczny wieczór uwielbienia, który w piątkowy wieczór (17 lutego) odbył się w zborze "Ostoja" przy ul. Wróblewskiego, przygotowała młodzież.
- Cieszy nas, że młodzi chcą się angażować, że robią to z pasją, że robią to z sercem. Przecież w uwielbieniu najważniejsze jest serce, by śpiew nie opierał się jedynie na dobrym warsztacie muzycznym, ale by autentycznie poruszał inne serca - mówi pastor Cieślar.
- Modlitwa, modlitwa uwielbienia łączy wszystkich chrześcijan bez względu na denominację, dlatego dziś chcemy skupić się na tym, co nas łączy, a nie na tym, co na dzieli - mówi Gosia Sacała z ekipy muzycznej.
- Dziś chcemy zrzucić z siebie nieco codzienności i trochę wejść za rozdartą zasłonę, tę która w chwili śmierci Jezusa rozdarła się w świątyni a rozdzielała przestrzeń publiczną od miejsca obecności Bożej. Jest coś wyjątkowego w takim zgromadzeniu, kiedy jesteśmy razem i wchodzimy za tę zasłonę. Ten wieczór to czas, by nie myśleć o tym, co ugotuję na niedzielny obiad, jak wyglądam, jak śpiewam, czy ktoś na mnie patrzy, ale to czas, by przyjąć obecność Bożą - mówi Gosia.
Na ten wieczór wybrali 9 piosenek. To polskie tłumaczenia utworów takich zespołów jak: Hillsong czy Elevation Worship. Piosenki przeplatali modlitwą.
U początku spotkania pastor Oliwier Cieślar przekazał pozdrowienia od nieobecnych z powodu choroby ks. Zygfryda Glaesera i bp. Andrzeja Czai.
Po blisko dwugodzinnym uwielbieniu można było skorzystać z zaproszenia na poczęstunek w kawiarni.
Kościół Ostoja, który jest częścią Kościoła zielonoświątkowego w Polsce, powstał w Opolu tuż po zakończeniu II wojny światowej. Został zapoczątkowany przez grupę chrześcijan osiedlających się na tych ziemiach. W latach 60. XX wieku wspólnota nabyła kaplicę na starym cmentarzu przy ul. Wrocławskiej, w której nabożeństwa odbywały się przez blisko 30 lat. Pod koniec lat 80. XX wieku zakupiona została działka przy ul. Wróblewskiego. Budowa nowego miejsca modlitwy prowadzona była etapami. W 2005 roku ukończono budowę głównej sali.
Od kilku lat pastor Mariusz Muszczyński aktywnie uczestniczy w spotkaniach ekumenicznych organizowanych w Opolu.