Ucztą duchową było misterium o Bożym Miłosierdziu w wykonaniu Kingi i Arkadiusza Głogowskich z Teatru Grot.
Wielkopostne czuwanie Ruchu Szensztackiego odbyło się w piątek 3 marca. Jego pierwszym akcentem było nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawione wokół kościoła parafialnego w Opolu-Winowie. Rozważania przygotowali członkowie ruchu z Chróścic.
Następnie, już w kościele, wystawione zostało misterium o Bożym Miłosierdziu "Dla Ciebie zstąpiłem z nieba" w wykonaniu Kingi i Arkadiusza Głogowskich z Teatru Grot. Artyści w niezwykle poruszający sposób poprowadzili uczestników czuwania w głąb przesłania o Bożej miłości. Sięgnęli do zanotowanych w "Dzienniczku" św. s. Faustyny Kowalskiej jej rozmów z Panem Jezusem i to właśnie te słowa uczynili scenariuszem misterium. Refleksji sprzyjały piękny śpiew Kingi Głogowskiej i ciepły głos Arkadiusza Głogowskiego, który recytował słowa Pana Jezusa.
- Jesteśmy wzruszeni i poruszeni. To była piękna uczta duchowa - mówiła u końca czuwania s. Adriana.
Ks. Eugeniusz Ploch, rozpoczynając godzinną adorację Najświętszego Sakramentu, która odbywała się w ciszy, zachęcił, by w tym czasie powrócić do treści misterium, które nazwał niezwykłą konferencją. - Chcę zaprosić do tego, byśmy będąc na adoracji, budzili swoją pamięć, myśl i wspomnienie o tym, co wydarzyło się podczas misterium i o tym, co Pan Bóg już kiedyś nam powiedział o swojej dobroci, o swoim miłosierdziu. Możliwe, że podczas misterium usłyszeliśmy słowo, które za nami chodzi. Pozwólmy, by w tej adoracji prowadził nas Pan Jezus, w myślach, w odczuciach - mówił ks. Eugeniusz Ploch.
Czuwanie zakończyła Msza św., którą winowski proboszcz odprawił za cały Ruch Szensztacki i za tych, którzy przybywają do winowskiego sanktuarium i kościoła parafialnego.
Nie zabrakło też zapowiedzi tego, co wydarzy się w najbliższych miesiącach.
23 lipca odbędzie się ponowna koronacja obrazu Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w kaplicy w Kietrzu, którą wybudował bł. ks. Ryszard Henkes SAC. - Obraz ten był już koronowany w 1988 r. przez Panie Szensztatu. Matka Boża otrzymała wtedy tytuł Matka Chleba. Odnalazły się korona i lilie, które wtedy zdobiły obraz. Obecnie są w renowacji - mówiła Regina Strzeduła.
- Matka Boża zostanie koronowana na Królową Pojednania. Uroczystość poprzedzi nowenna o wierze w Opatrzność Bożą, a w każdy miesiąc tej modlitwy wprowadzać nas będzie myśl o. Józefa Kentenicha związana z pojednaniem. Spoglądając wstecz, dostrzegamy, jak Matka Boża prowadzi lud na ziemi opolskiej. Jesteśmy wdzięczni za 90 lat obecności Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Kietrzu. 24 września minie 90 lat od poświęcenia kaplicy przez bł. ks. Ryszarda Henkesa. Jesteśmy wdzięczni za powrót pallotynów do kietrzańskiej parafii po 75 latach nieobecności - mówiła pani Regina.
Z kolei w październiku przypadnie 25-lecie umieszczenia w winowskim Sanktuarium Coenaculum symbolu Ducha Świętego. - W naszej diecezji duchowo przygotowujemy się do tego jubileuszu, prosząc o dary Ducha Świętego i wypracowując owoce Ducha Świętego. Na czas Wielkiego Postu owocem, który wypracowujemy jest opanowanie. Zapraszam wszystkich do pracy nad sobą, nad tym właśnie owocem Ducha Świętego - zachęcała s. Adriana, odpowiedzialna z grupy rodzin szensztackich.