Mieszkańcy Mszą św., prelekcją historyczną i koncertem świętowali jubileusz wioski.
Pierwsza wzmianka o wsi Krowiarki (wówczas Cravar/Krawar) pojawiła się w łacińskim dokumencie z 1223 roku. Nieco później jej nazwa, w formie Kravar pojawia się w łacińskim dokumencie z 1228 roku wydanym przez Kazimierza I Opolskiego.
Ów najwcześniejszy dokument omówił dokładnie, opowiadając o początkach wioski ks. prof. dr. hab. Norbert Widok, pochodzący z Krowiarek. Spotkanie z historią przy kawie uświetnił też występ Gminnej Orkiestry Dętej Gminy Krzyżanowice.
Wcześniej Mszy św. dziękczynnej przewodniczył emerytowany biskup pomocniczy Paweł Stobrawa.
Historia Krawarza oraz koncert przyciągnęła wielu mieszkańców wioski ale i gości. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość- Patrząc na wasze umiłowanie tej wioski i świątynię, troskę o nią, przyznam, że w tę jubileuszową uroczystość z dumą i radością patrzę na was tutaj zgromadzonych. Wasze pokolenie stało się dziedzicem pięknej i bogatej historii waszej miejscowości - mówił podczas homilii.
Podkreślił, że to wioska zbudowana na mocnym fundamencie wiary, a życie religijne ówczesnych mieszkańców Krawarza było skupione wokół kolejnych budowanych kościołów. Mówiąc o losach wsi na przestrzeni wieków, biskup podkreślał, że jubileusz jest dobrą okazją, aby uczcić pamięć tych, którzy przez te wieki byli związani z Krowiarkami.
Orkiestra z Krzyżanowic wraz z solistami wciągnęła do wspólnej zabawy i śpiewu publiczność. Karina Grytz-Jurkowska /Foto GośćByła to także okazja do wyrażenia wdzięczności władzom gminy, lokalnym organizacjom, jak szkoła, OSP, DFK, Parafialny Zespół Caritas, i sołtys Monice Łyczko, którzy zaangażowali się w przygotowanie obchodów rocznicowych, upiększenie centrum miejscowości i otoczenia pałacu, czy renowację przydrożnego krzyża.
- Zaczęło się od kalendarza na 2023 r., który wydaliśmy. Same uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w miejscowej szkole podstawowej, dzieci nauczyły się piosenek i tańców ludowych, a o funkcjonowaniu gminy (wszak Krowiarki były przez pewien czas siedzibą urzędu gminy) i sołectwa przed i po II wojnie światowej opowiedział Łukasz Kąś, nauczyciel historii i WOS. Potem przy krawarskim pałacu zorganizowano koncert z udziałem Krzesimira Dębskiego. Było też szereg innych wydarzeń, które łączyła ta rocznica (wyścig traktorów, koncert jazzowy). A zwieńczeniem jest Msza św. dziękczynna i prelekcja historyczna - wymienia sołtyska.
Więcej o historii wioski i jubileuszu w kolejnym wydaniu Gościa Opolskiego (nr 45/2023).