- Udział w orszaku jest okazją, aby dać chwałę Dzieciątku. Zapraszam serdecznie - mówi bp Rudolf Pierskała.
Orszaki Trzech Króli odbędą się w uroczystość Objawienia Pańskiego, w sobotę 6 stycznia. Będzie im towarzyszyć hasło "W jasełkach leży".
- Będzie to w naszym mieście 11. Orszak Trzech Króli, ale w Europie tradycja ich organizowania sięga 1885 roku. Wówczas pierwszy orszak przeszedł przez Barcelonę - mówi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, zapraszając mieszkańców do wzięcia udziału w dorocznym wydarzeniu.
- Orszak Trzech Króli i uroczystość Objawienia Pańskiego mają swoje źródło w narodzeniu Pana Jezusa w Betlejem. To jest fundament zbliżającego się świętowania - podkreśla bp Rudolf Pierskała.
- Narodzenie Pana Jezusa łączy nas rodzinnie, ale też łączy nas w naszym mieście na orszaku. Uroczystość Objawienia Pańskiego jest świętem solidarności. Dlaczego? Bo do stajenki betlejemskiej od razu przybyli pasterze, ludzie najubożsi, a potem przybyli ci najmądrzejsi i najbogatsi, żeby okazać swoją solidarność z Maryją, Józefem i Dzieciątkiem. Zatem nie przeszkadza ubóstwo, żeby do stajenki przyjść i rozpoznać Jezusa, jak i nie przeszkadzają bogactwo i mądrość - zapewnia biskup.
- Trzej Królowie zobaczyli gwiazdę na Wschodzie, poszli za nią. Odczytali ten znak. Dlatego zapraszamy, aby w naszych rodzinach, w naszych środowiskach odczytać znak narodzenia Pana Jezusa i przyjść rodzinnie na orszak, by cieszyć się spotkaniem, zamanifestować swoje przywiązanie do tradycji bożonarodzeniowej oraz wyrazić swoją wiarę, że Pan Jezus się narodził. Jest to piękne, że możemy wspólnie, pomimo różnych poglądów, iść w orszaku i śpiewać kolędy - mówi bp Pierskała.
Tegoroczne hasło "W jasełkach leży" zaczerpnięte jest z kolędy "Nowy rok bieży" i nawiązuje do 800. rocznicy pierwszych jasełek zaaranżowanych we włoskim Greccio przez św. Franciszka z Asyżu.
Zbiórka zaplanowana jest o 14.30 na parkingu przed Narodowym Centrum Polskiej Piosenki (Opole, ul. Piastowska 14A). O 15.00 nastąpi wymarsz orszaku, który następnie przejdzie ulicami Barlickiego, Piastowską, Zamkową, przez Plac Wolności i ulicą Ozimską do placu św. Jana Pawła II. Tam odbędzie się pokłon Trzech Króli oraz wspólne śpiewanie kolęd. Oprawę artystyczną całego wydarzenia przygotowuje Młodzieżowy Dom Kultury.
Do udziału w Orszaku Trzech Króli wspólnie zapraszają prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, bp Rudolf Pierskała, ks. Jerzy Kostorz - dyrektor Wydziału Katechetycznego, Joanna Broszkiewicz-Brylak z Urzędu Miasta oraz Maria Aneta Skiba z Młodzieżowego Domu Kultury.
Orszaki odbędą się również w innych miejscowościach diecezji opolskiej:
Biała
Rozpoczęcie o 15.00 w kościele WNMP w Białek. Zaplanowano przedstawienie, w którym weźmie udział 55 osób. Następnie Trzej Królowie wraz z orszakiem przejdą żywej Szopki, gdzie oddadzą hołd Dzieciątku Jezus.
Gamów
Rozpoczęcie o 14.00 w kościele św. Anny, gdzie zaplanowano nabożeństwo kolędowe. O 14.30 przywitanie Trzech Mędrców i pokłon Dzieciątku. Następnie orszak przejdzie prze Gamów. Zakończenie o 15.00 przy OSP, gdzie zaplanowany jest poczęstunek.
Kietrz
III Kietrzański Orszak Trzech Króli o 14.00 wyruszy sprzed kościoła parafialnego św. Tomasza Apostoła.
Kędzierzyn-Koźle (Sławięcice)
Rozpoczęcie o 14.30. Zaplanowano przemarsz Orszaku Trzech Króli ulicami Sławięcic do żywej szopki, gdzie odbędą się Jasełka przygotowane przez dzieci oraz wspólne kolędowanie z Kapelą Góralską.
Nysa
Orszak Trzech Króli rozpocznie się 15.00 przy kościele Wniebowzięcia NMP na Rynku Solnym.
Olesno
Rozpoczęcie o 16.00 w kościele Bożego Ciała w Oleśnie. Orszak Trzech Króli przejdzie na oleski rynek.
Prudnik
O 12.30 orszak wyruszy sprzed kościoła św. Michała Archanioła w Prudniku. Oficjalne rozpoczęcie zaplanowano przy pomniku papieskim. Uczestnicy przejdą przez Rynek do kościoła oo. bonifratrów.
Racibórz
Z trzech różnych miejsc wyruszą trzy orszaki. O 13.45 wymarsz sprzed kościoła Matki Bożej, o 14.00 - z parkingu przy "nerce", przy kościele św. Mikołaja, natomiast o 14.15 - z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. Trzy strumienie spotkają się przy Państwowej Szkole Muzycznej na ul. Ogrodowej i stamtąd o 14.30 wspólne przejdą na raciborski Rynek, gdzie zaplanowano symboliczny pokłon Dzieciątku i wspólne kolędowanie.
Ujazd
Rozpoczęcie o 15.00 przy żywej szopce przed kościołem parafialnym pw. św. Andrzeja. Orszak przejdzie na rynek.