Miłość Chrystusa przezwycięża wszelkie zło i jednoczy ludzi dobrej woli

"Proszę Was bardzo, byście razem ze swoimi duszpasterzami w parafiach, także w mniejszych wspólnotach i własnych rodzinach praktykowali i rozwijali ekumenizm w codzienności. To bardzo konkretna forma zaangażowania w życie i funkcjonowanie Kościoła Chrystusowego" - napisał biskup opolski Andrzej Czaja.

Biskup opolski Andrzej Czaja skierował do diecezjan list pasterski z okazji nadchodzącego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Hasłem tegorocznego tygodnia ekumenicznego są słowa z Ewangelii wg św. Łukasza: "Będziesz miłował Pana, swego Boga… a swego bliźniego jak siebie samego". Zaproponowali je chrześcijanie z Burkina Faso w Afryce Zachodniej, wspierani przez lokalną katolicką wspólnotę ekumeniczną Chemin Neuf.

"Prosimy Boga o pomoc świadomi prawdy, że przyczyną wszelkich podziałów w świecie i między nami jest nasz grzech, który jest konsekwencją braku należnej miłości do Boga i do drugiego człowieka. Rodzi on w sercu niepokój, niszczy dobre relacje między nami, powoduje społeczne rozdarcia, nieraz prowadzi do wojny, która niesie śmierć i zniszczenie. Tragicznie doświadcza tego udręczona Ukraina, Ziemia Święta i wiele innych miejsc konfliktów zbrojnych na świecie. Dlatego trzeba się bardzo zmobilizować u początku Nowego Roku do stałej modlitwy o pokój, jedność, braterstwo i miłość wzajemną między nami" - zaapelował biskup opolski.

Opisał sytuację w Burkina Faso, gdzie wierzący, zwłaszcza chrześcijanie, nie mogą otwarcie praktykować swojej wiary. "Kraj ten przeżywa obecnie poważny kryzys bezpieczeństwa, który dotyka wszystkich wspólnot religijnych. Ataki terrorystyczne, bezprawie, handel ludźmi, to ogromne zagrożenie dla mieszkańców Burkina Faso. Do tego dochodzą konflikty etniczne, zwiększające ryzyko naruszania pokoju, bezpieczeństwa oraz jedności na- rodowej i państwowej. Kościoły i Wspólnoty religijne stają się często ofiarami terrorystów. Chrześcijańscy duchowni i katechiści są zabijani podczas nabożeństw, a los wielu porwanych pozostaje nieznany. Z powodu terroryzmu zamknięto wiele kościołów i miejsc kultu" - napisał bp Czaja.

"Na apele rządu Burkina Faso wzywające do modlitwy o pokój i pojednanie, Kościoły odpowiedziały solidarnie praktykowaniem codziennej modlitwy i postu. Działają także na rzecz niesienia pomocy przesiedleńcom i uchodźcom. W ten sposób dają świadectwo wierności Chrystusowi. Czynią to ze świadomością, że miłość Chrystusa przezwycięża wszelkie zło i jednoczy ludzi dobrej woli, czyniąc nas narzędziami pokoju i jedności" - podkreślił biskup.

W dalszej części listu pasterskiego przypomina, że miłość bliźniego wymaga, by każdemu człowiekowi, zwłaszcza potrzebującemu okazać współczucie i miłosierdzie, niezależnie od jego tożsamości religijnej, etnicznej czy społecznej.

"Tak rozumianą miłość bliźniego - jak tego sami często doświadczamy - jest dziś bardzo trudno. Wojny w wielu zakątkach świata, nierówności społeczne i wyzysk blokują naszą zdolność do okazywania bezwarunkowej miłości Bogu i człowiekowi. Chrystus jednak nieustannie przynagla nas do tego, byśmy bez względu na różnice istniejące między nami, okazywali sobie nawzajem wiele serdeczności, dobroci i miłości miłosiernej" - napisał.

Następnie ordynariusz nawiązał do Synodu o Synodalności Kościoła, który miał miejsce w Rzymie w dniach 4-29 października 2023 r. "W sprawozdaniu podsumowującym prace synodu czytamy, że »ekumenizm jest przede wszystkim sprawą odnowy duchowej; wymaga także przeprowadzenia procesu pokuty i uzdrowienia pamięci. W czasie zgromadzenia synodalnego wybrzmiały inspirujące świadectwa chrześcijan z różnych tradycji kościelnych, których łączy przy-jaźń, modlitwa, a przede wszystkim służba na rzecz ubogich. To ona buduje więzi i pomaga skupić się na tym, co już łączy wszystkich wierzących w Chrystusa. Dla-tego ważne jest, aby ekumenizm rozwijał się przede wszystkim w życiu codziennym« - zacytował bp Czaja.

U końca listu biskup opolski nie tylko zaprosił do udziału w nabożeństwach i spotkaniach ekumenicznych, ale przede wszystkim do rozwijania ekumenizmu w codzienności. Plan wydarzeń:

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..